Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

20. marca 2024

Tisíce návštevníkov prilákal projekt do Tatranskej galérie, venoval sa umeniu aj holokaustu (video)Približne šesťtisíc návštevníkov doteraz navštívilo podujatia venované téme holokaustu, ktoré v rámci projektu Art & Holocaust, teda Umenie a holokaust, usporadúvaZdieľať
20.3.2024 (SITA.sk) - Približne šesťtisíc návštevníkov doteraz navštívilo podujatia venované téme holokaustu, ktoré v rámci projektu Art & Holocaust, teda Umenie a holokaust, usporadúva Tatranská galéria v Poprade. Za necelý rok a pol ich ponúkla takmer 50. Uviedla to pre agentúru SITA riaditeľka galérie Anna Ondrušeková.


V súčasnosti si môžu jej návštevníci pozrieť napríklad výstavu s názvom Uzákonené bezprávie – Holokaust a protižidovské zákonodarstvo na Slovensku.

Zamerali sa na viacero aktivít


Tatranská galéria v Poprade spustila projekt v novembri 2022. V snahe zaujať najmä mladšiu generáciu sa tam v rámci neho zamerali na aktivity, ako sú prednášky spojené s hudbou či výstavou, filmy i koncerty. Do jeho záveru do konca apríla prinesie galéria ešte ďalšie.

V pondelok 25. marca si napríklad prednáškou v galérii a pietnou spomienkou na železničnej stanici v Poprade pripomenú 82. výročie prvého transportu židovských žien a dievčat zo Slovenska.

Vo štvrtok 21. marca im bude predchádzať prednáška pre školy a verejnosť s témou Psychológia holokaustu a v piatok 22. marca to budú prednášky o vyhladzovacom tábore Sobibor spojené s hudobným vystúpením skupiny Mojše Band.

Grant získala z troch krajín


Koncom marca sa tiež uskutoční odborná konferencia na tému Slovenský dokumentárny film a holokaust a v apríli exkurzia pre študentov a verejnosť do Osvienčimu.

Galéria pod Tatrami získala na projekt grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska. Podporiť ním chce sociálnu spravodlivosť, rovnosť šancí, prístup k vzdelaniu a rešpekt k jazyku, kultúre a ľudskej dôstojnosti.

Zámerom všetkých aktivít je, aby umelci svojimi dielami reagovali na génia loci daného miesta poznačeného traumou holokaustu.
   

Vyvoláva rôzne pocity


„Umenie nie je len o pozitívnom povznesení, umenie je odjakživa nasmerované smerom k človeku, a je jedno, či ide o emócie pozitívne alebo naplnené smútkom, chaosom. To je cieľom umenia," skonštatovala riaditeľka. Preto aj súčasný projekt podľa jej slov vyvoláva rôzne pocity a emócie.

Projekt vyplynul z dlhotrvajúcej spolupráce galérie s Múzeom židovskej kultúry v Bratislave v súvislosti s výročím prvého transportu židovských žien a dievčat, ale aj rôznymi umeleckými aktivitami vrátane výstav na tému holokaustu.

Mladí musia vedieť pravdu


„Táto téma bola troška zaznávaná, či už v období socializmu, alebo aj v predchádzajúcich rokoch. Naskytla sa nám možnosť dať prevažne mladej generácii vedomosť, že je tu tento problém, a je stále aktuálny. Aj v tomto regióne, no myslím si, že aj celoštátne, a ako vidíme, aj celosvetovo," poznamenala Ondrušeková.

Najdôležitejšie podľa nej je, že každá aktivita a podujatie sa stretáva s dobrou odozvou aj u mladých ľudí, ich pedagógov, i rôznych návštevníkov. „Mladí ľudia musia vedieť pravdu, a to je práve cieľom aj týchto našich podujatí," dodala.


Zdroj: SITA.sk - Tisíce návštevníkov prilákal projekt do Tatranskej galérie, venoval sa umeniu aj holokaustu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kultový horor Stephena Kinga Cujo v novom vydaní
<< predchádzajúci článok
Meteorológovia: Rok 2024 bude asi najhorúcejším v sledovanej histórii