Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. novembra 2011

Top 5: Najlepšie protesty polonahých Ukrajiniek


Tagy: Femen

Feministická skupina FEMEN, ktorá sa preslávila tým, že jej členky zásadne demonštrujú s odhaleným poprsím, patrí k najznámejším protestným hnutiam na svete. Pekné a polonahé ...



Zdieľať
femen BRATISLAVA 26. novembra  - Feministická skupina FEMEN, ktorá sa preslávila tým, že jej členky zásadne demonštrujú s odhaleným poprsím, patrí k najznámejším protestným hnutiam na svete.


Pekné a polonahé Ukrajinky zaujmú nielen náhodných okoloidúcich, ale sú aj vďačným objektom pre fotografov a novinárov.

Hnutie FEMEN vzniklo v roku 2008 v Kyjeve a na jej čele stojí Anna Hutsolová. Cieľom protestov je boj proti zneužívaniu žien, podpora práv žien vo svete, odmietnutie obchodovania s ľuďmi a najmä prostitúcie, odmietanie účelových medzinárodných manželstiev a vyššie zapojenie žien do občianskej spoločnosti nielen na Ukrajine. Známe sú ich protesty vo Varšave, Tel Avive, Rio de Janeiru, Zurichu a v poslednom čase i Paríži, Ríme a vo Vatikáne.

Celkovo v rámci hnutia vystupuje na jednotlivých protestoch 20 obnažených aktivistiek za výdatnej podpory ďalších 300 členov a členiek, ktorí sa však nevyzliekajú.

Ako uvádzajú na svojej webovej stránke, FEMEN sa snaží pripraviť Revolúciu žien v roku 2017. Ich profil na sociálnej sieti Facebook bol však z dôvodu šírenia pornografie zrušený. Pozrite si najzaujímavejšie protesty hnutia FEMEN.



Bitka s Gruzíncom

Júlový protest polonahých aktivistiek z ukrajinského hnutia FEMEN sa pred gruzínskym veľvyslanectvom v Kyjeve zmenil na kurióznu bitku.

Skupina mladých dievčat bez tričiek a podprseniek protestovali s transparentmi, na ktorých boli obrázky prečiarknutých fotoaparátov a text „Žiadne fotky – žiadna demokracia,“ proti zatknutiu prominentných fotografov v Gruzínku.

Pokojnú demonštráciu však prekazil zamestnanec gruzínskeho veľvyslanectva.

Ten najskôr zaútočil na mladé dievčatá a následne sa pustil i do fotografa z miestnych novín.

Neznámy muž v šedom tričku fotografa surovo kopal a svoj útok dokončil ranami do hlavy. Situáciu upokojila až ukrajinská polícia a násilník pokojne odišiel za brány ambasády.




Platini "šou" nestihol

V septembri tohto roku sa polonahé aktivistky pripomenuli i fanúšikom futbalu. Členky združenia FEMEN sa odhalenou hruďou pokúsili zaujať pozornosť šéfa Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho, ktorý prišiel skontrolovať progres príprav na budúcoročné ME 2012, a predovšetkým prítomné médiá.

"FEMEN požaduje, aby UEFA podporila edukačný program pre futbalových fanúšikov chystajúcich sa na Ukrajinu ohľadne financovania sexuálnej turistiky," konštatuje sa v stanovisku spomenutej organizácie.

Podľa dostupných informácii prišiel Platini na predmetné miesto neskoro na to, aby stihol zaregistrovať obnažené poprsia aktivistiek.

Kyjevská polícia následne zatkla štyri aktivistky, ktoré sa "polonudistickým" protestom snažili upozorniť na prekvitajúcu sexturistiku na Ukrajine.




Ukrajinky a kauza DSK

Združenie FEMEN počas svojich protestov sa nevyhlo ani kauze bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominqua Strauss-Kahna. Dňa 31. októbra sa extravagantné Ukrajinky predstavili v Paríži, kde v uniformách hotelových služobníčok s odhaleným poprsím protestovali pred Strauss-Kahnovým bytom proti jeho oslobodeniu newyorským súdom.

Ukrajinky tak chceli vyjadriť svoju podporu francúzskym feministkám, ktoré žiadali politickú a spoločenskú izoláciu exšéfa MMF.

Netradičné „upratovačky“ kričali na Strauss-Kahna heslá ako“ Poď dole, ak si človek“ a „Vyspi sa so mnou v Porsche Cayenne“, čim narážali na iné aféry vplyvného ekonóma.

Polonahé aktivistky následne prirovnali kauzu DSK k aféram talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho a bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Vo svojom parížskom vyhlásení kritizovali, že bohatí a vplyvní muži sa pri sexuálnych aférach stávajú beztrestnými.





Spoločne proti milovníkovi žien

Šesť dní po medializovanej po akcii v Paríži pricestovali aktivistky do Ríma, kde sa konala jedna z najväčších demonštrácií proti vtedajšiemu premiérovi Silviovi Berlusconimu. Akciu zorganizovala socialistická Demokratická strana (PD), ktorá je hlavným opozičným hnutím v krajine. Mottom demonštrácie bolo heslo Silvio preč!

Polonahé pomaľované feministky protestovali proti Berlusconiho sexuálnym aféram a najmä proti medializovanej kauze, keď podľa médií mal mať sex so 17-ročným dievčaťom. Hoci mnoho Talianov bolo pohoršením, že sa protest zmenil na „šou Ukrajiniek“, niektoré ženy im vyjadrili jednoznačnú podporu.

Dvadsaťročná študentka z Ríma Mária Turini pre média povedala: „Je načase skoncovať s myšlienkou, že sukničkár, ktorý zaobchádza so ženami ako s objektmi, je naším vodcom.“ „Pripadá mi to nechutné a keď sú tu Ukrajinky, aby nám pomohli, pripojme sa k ním,“ dodala na novembrovom proteste Turini.

Taliansky premiér Silvio Berlusconi rezignoval na svoju funkciu 12. novembra 2011.

Demisiu oficiálne odovzdal do rúk prezidenta Giorgia Napolitana, ktorý jeho abdikáciu prijal. Rezignácia Berlusconiho vyvolala vlnu radosti a osláv v centre talianskej metropoly Rím. Stovky ľudí sa zišli pred prezidentských palácom. Medzi oslavujúcim davom nechýbali ani aktivistky z hnutia FEMEN, ktoré otvárali šampanské, spievali, tancovali a skandovali heslá. Samozrejme bez podprseniek.




Vatikán v pohoršení

Výstredné Ukrajinky svoju „európsku tour" zavŕšili na Námestí sv. Petra v o Vatikáne.

Počas protestu proti rímsko-katolíckej cirkvi boli 6. novembra zadržané, keď si pod balkónom pápeža Benedikta XVI. vyzliekli tričká a s transparentom „Sloboda pre ženy“ začali v taliančine skandovať: „Sloboda, sloboda, sme slobodné“.

Avantgardný protest prebehol práve vo chvíli, keď chcel pápež Benedikt XVI. dať svoje tradičné nedeľné požehnanie pútnikom na námestí.

Členky hnutia FEMEN neskôr na svojej webovej stránke uviedli, že „protest bol proti pápežskej patriarchálnej propagande“, ktorý zavádza stredoveké predstavy o ženách vo svete.




Bonus

Podporili i expremiérku

V chladnom novembri žila Ukrajina najmä súdnym procesom s bývalou premiérkou Julijou Tymošenkovou. Proces, ktorý vyvolal veľké emócie a bol ostro sledovaný nielen domácimi, skončil odsúdeným Tymošenkovej na sedem rokov.

Po vynesení rozsudku sa 11. novembra konala v Kyjeve veľká demonštrácia na podporu ukrajinskej expremiérky.

Proti demonštrantom musela zasahovať aj poriadková polícia, ktorá im zabránila v zablokovaní prístupovej cesty k súdu.

Bezpečnostné zložky zadržali podľa ich hovorcu asi desať protestujúcich.

Demonštranti držali v rukách transparenty s nápismi ako Sloboda pre Juliju! a Preč s gangstermi! Na zhromaždení sa zúčastnili aj aktivistky z ukrajinskej skupiny FEMEN, ktoré proces už dávnejšie označili za "vojnu medzi dvoma kriminálnymi gangmi".
 


Tagy: Femen
   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V KDH si nezvykli riešiť kandidátku odkazmi cez médiá
<< predchádzajúci článok
Most povedie do volieb trio Bugár, Simon, Solymos