
14.5.2025 (SITA.sk) -
Táto osvetová iniciatíva je zameraná na ochranu zdravia rastlín a zvyšovanie povedomia o jeho význame pre životné prostredie, hospodárstvo a náš každodenný život. Kampaň, ktorá odštartuje v máji 2025, prináša novú energiu a jasné zameranie. Po úspechu v predchádzajúcich rokoch sa kampaň zameriava na ešte širšie zapojenie verejnosti v rámci EÚ aj za jej hranicami.
"
Keď občania pochopia zásadnú úlohu zdravia rastlín v živote – od potravín, ktoré jedia, až po vzduch, ktorý dýchajú – môžu sa stať hybnou silou pozitívnych zmien," vysvetľuje Sylvain Giraud, vedúci oddelenia zdravia rastlín na Generálnom riaditeľstve pre zdravie a bezpečnosť potravín (DG SANTE), EK. "Kampaň #
PlantHealth4Life pripomína, že každý z nás môže zmysluplne prispieť tým, že sa bude priebežne o téme informovať a bude robiť uvedomelé rozhodnutia, ktoré pomáhajú chrániť to, čo nás všetkých živí."
"
Rastlina niekedy nie je len tým, čím sa zdá na prvý pohľad. Môže prenášať aj živé organizmy," konštatoval Giuseppe Stancanelli, vedúci tímu pre hodnotenie rizík v oblasti zdravia rastlín v úrade EFSA. "
V dnešnom prepojenom svete sa rastliny premiestňujú viac ako kedykoľvek predtým. Aj preto EÚ stavia na vedecky podloženom hodnotení rizík, aby dokázala identifikovať a zvládať hrozby pre zdravie rastlín a tým chránila životné prostredie, poľnohospodárstvo a biodiverzitu. Kampaňou #PlantHealth4Life zvyšujeme informovanosť v celej Európe."
Tohtoročná kampaň #PlantHealth4Life (Zdravie rastlín pre život) sa zameriava na aktívne zapojenie, spoluprácu a posilnenie úlohy občanov. Spája partnerov z 26 členských štátov EÚ, z piatich krajín zapojených do procesu rozširovania EÚ a Švajčiarska. Kampaň sa na Slovensku realizuje v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Títo partneri spoločne zvyšujú povedomie a podnecujú kritické myslenie o tom, ako zdravie rastlín súvisí s ochranou životného prostredia a naším každodenným životom. Kampaň kladie dôraz na praktické opatrenia i zapojenie komunity. Zároveň vyzýva informovaných občanov, aby sa nad témou zamysleli, podelili sa o svoje poznatky, či inšpirovali ostatných k spoločnému úsiliu o ochranu nášho ekosystému a ekonomiky.
Ako zdravie rastlín ovplyvňuje náš život?
Rastliny tvoria až 80 % potravín, ktoré konzumujeme, sú krmivom pre hospodárske zvieratá a čistia vzduch, ktorý dýchame. Zdravé rastliny však znamenajú aj vyššie poľnohospodárske výnosy, čo priamo ovplyvňuje dostupnosť potravín a ich cenu pre spotrebiteľov. Klimatická zmena a ľudská činnosť, ako sú napríklad obchodovanie a cestovanie, vyvíjajú na rastliny čoraz väčší tlak. Šírenie škodcov a chorôb môže mať devastujúce hospodárske a environmentálne dôsledky. Príkladom je výskyt baktérie
Xylella fastidiosa, ktorá už viac ako desať rokov pustoší olivové háje v južnom Taliansku. Milióny stromov postupne odumierajú, čo vážne ohrozuje biodiverzitu a miestne hospodárstvo.
Mnoho občanov si však stále neuvedomuje, prečo je zdravie rastlín také dôležité. Kampaň #PlantHealth4Life sa preto usiluje o zvýšenie kolektívneho povedomia o rizikách pre zdravie rastlín a o úlohe, ktorú môže každý z nás zohrávať pri ochrane rastlín.
Andrzej Chodkowski, hlavný rastlinolekársky inšpektor v Poľsku, vyzýva "
všetkých k spolupráci a starostlivosti o rastliny v bezprostrednom okolí, aby sme sa mohli tešiť z ich bohatej zelene a spoločne oživili myšlienku: ‚Chránime rastliny, chránime život!‘"
Šírte informácie a zapojte sa!
Zdravie rastlín závisí aj od rozhodnutí každého z nás. Navštívte
webové sídlo kampane #PlantHealth4Life a zistite, ako táto kampaň motivuje verejnosť k ochrane zdravia rastlín. Nájdete tam tlačové materiály, príspevky na sociálne siete a videá.
Kampaň je určená všetkým, no osobitne oslovuje:
zvedavých cestovateľov, ktorí radi objavujú svet a prírodu;
záhradkárov, ktorí doma pestujú zeleninu, kvety a stromy a starajú sa o ne;
rodičov, ktorým záleží na tom, aké potraviny ich deti konzumujú, a ktorí sú odhodlaní chrániť poľnohospodárske komunity, životné prostredie a biodiverzitu pre budúce generácie.
Kampaň
#PlantHealth4Life aj tento rok zavíta na veľtrhy, výstavy a do škôl v zúčastnených krajinách. Pozrite si národnú stránku webového sídla kampane, kde zistíte čo sa aktuálne deje vo vašej krajine. Sledujte ju aj naďalej, nové informácie budú pribúdať.
O kampani
#PlantHealth4Life je niekoľkoročná medzinárodná kampaň pripravená na žiadosť Európskej komisie. Vychádza z
hĺbkovej analýzy postoja a správania občanov Európskej únie vo vzťahu k zdraviu rastlín. Kampaň neustále rozširuje svoj dosah a v roku 2025 víta 10 nových účastníkov.
Rakúsko, Bulharsko, Taliansko, Holandsko a Rumunsko sa pripoja k 21 členským štátom EÚ: Belgicko, Cyprus, Česko, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Švédsko. Tri nové krajiny zapojené do procesu rozširovania EÚ:
Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo* a
Turecko sa pridali k Čiernej Hore ako členovia kampane #PlantHealth4Life spolu so
Švajčiarskom
* Týmto označením nie sú dotknuté pozície k štatútu a označenie je v súlade s rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN č. 1244/1999 a so stanoviskom Medzinárodného súdneho dvora k vyhláseniu nezávislosti Kosova.
Informačný servis
Zdroj: SITA.sk - Tretí ročník kampane #PlantHealth4Life vyzýva občanov k ochrane zdravia rastlín © SITA Všetky práva vyhradené.