Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2017

Tretie kolo voľby šéfa UNESCO skončilo remízou dvoch kandidátovSúčasná generálna riaditeľka UNESCO, Bulharka Irina Bokovová.Zdieľať
Súčasná generálna riaditeľka UNESCO, Bulharka Irina Bokovová. Foto: TASR/AP
Paríž 12. októbra (TASR) - Stredajšie tretie kolo voľby budúceho generálneho riaditeľa Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) sa skončilo remízou dvojice kandidátov, keď bývalá francúzska ministerka kultúry Audrey Azoulayová získala rovnaký počet hlasov ako jej protikandidát z Kataru, takisto exminister kultúry Hamad bin Abdalazíz Kawarí.


Obaja dostali v tajnom hlasovaní 58 členov výkonného výboru UNESCO po 18 hlasov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov, ktoré dnes na svojej webovej stránke zverejnil francúzsky spravodajský portál France24. Podľa neho je teraz v hre päť kandidátov. Zástupca Vietnamu sa totiž po stredajšej voľbe kandidatúry vzdal.

Výkonný výbor UNESCO má rozhodnúť o novom generálnom riaditeľovi do piatku. Víťaza následne musia potvrdiť hlasovaním na generálnej konferencii všetkých členských krajín 10. novembra.

Novozvolený riaditeľ nahradí súčasnú šéfku, Bulharku Irinu Bokovovú. Tá odchádza zo svojho postu pre nezhody ohľadom dotácií a prijatia Palestíny za člena tejto globálnej organizácie.

Všetci kandidáti viedli v posledných mesiacoch veľmi intenzívnu kampaň, pričom mali niekoľko zhodných tém. V prvom rade brojili za multilaterálny prístup k riešeniu problémov, vyslovili sa za reformy UNESCO a dôraz kládli aj na nutnosť vzdelávania, najmä celoživotného.

Funkciu generálneho riaditeľa si nárokujú v prvom rade arabské krajiny, ktoré pripomínajú, že ich predstaviteľ ešte nikdy tento post nezastával. Pred voľbami sa však nedokázali dohodnúť na spoločnom kandidátovi - o funkciu sa napokon uchádzali štyria predstavitelia arabských štátov.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kurz eura klesol na 1,1839 USD/EUR
<< predchádzajúci článok
Sme rodina chce zmierniť podmienky nároku na základný bankový produkt

Tretie kolo voľby šéfa UNESCO skončilo remízou dvoch kandidátov - diskusné fórum čitateľov