Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. augusta 2019

Trh hodnotí pravdepodobnosť platobnej neschopnosti Argentíny na 72 %Náklady na poistenie argentínskeho dlhu pokračujú v raste. Trh odhaduje pravdepodobnosť, že krajina sa dostane do platobnej neschopnosti, na vyše 70 %.Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Londýn/Buenos Aires 13. augusta (TASR) - Náklady na poistenie argentínskeho dlhu pokračujú v raste. Trh odhaduje pravdepodobnosť, že krajina sa dostane do platobnej neschopnosti, na vyše 70 %.


Náklady na poistenie dlhu argentínskej vlády sa zvýšili aj v utorok. Investori stále reagujú na ťažkú porážku prezidenta Mauricia Macriho vo víkendových primárkach.

Päťročný swap úverového zlyhania (CDS) na argentínske dlhopisy stúpol na 2116 bázických bodov z 1994 bodov v pondelok (12. 8.), ako vyplýva z údajov agentúry IHS Markit. Markit odhaduje, že podľa tejto ceny CDS existuje pravdepodobnosť vyše 72 %, že Argentína sa v najbližších 5 rokoch dostane do platobnej neschopnosti.

Argentínske peso rovnako ako dlhopisy a akcie v pondelok prudko padli. Hlavný argentínsky akciový index v pondelok stratil vyše 30 %, čo bol jeho druhý najvýraznejší pokles od roku 1950. Peso voči doláru oslabilo o 15 % na 53,5 ARS/USD, keď ešte v piatok (9. 8.) sa predávalo pri kurze 45,25 ARS/USD.

Opozičný kandidát Alberto Fernández, ktorého spolukandidátkou je bývalá prezidentka Cristina Fernándezová de Kirchnerová, v nedeľných (11. 8.) primárkach zvíťazili o 15,5 percentuálneho bodu, keď získali 47,65 %. Podľa prieskumov sa očakávalo víťazstvo o 2 až 8 bodov. Macri a jeho spolukandidát Miguel Ángel Pichetto získali 32,1 %.

Argentína sa po 3,5 roku vládnutia Macriho nachádza v recesii a inflácia sa pohybuje nad 55 %. Investori však považujú duo Fernández/Kirchnerová za rizikovejšie než obhajcu voľného trhu Macriho.

Výsledok primárok, ktoré mnohí považujú za kľúčové meradlo pre prvé kolo prezidentských volieb, ktoré sa budú konať 27. októbra, sa interpretuje ako jasný signál, že Argentínčania odmietajú úspornú politiku vlády.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Česku sa odhaduje vyššia úroda obilia o 519.000 ton než vlani
<< predchádzajúci článok
Salvinimu zakázali zverejňovať foto nemeckej organizácie

Trh hodnotí pravdepodobnosť platobnej neschopnosti Argentíny na 72 % - diskusné fórum čitateľov