Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

28. novembra 2005

Trikrát ju kriesili, a žije doteraz!





Zdieľať
Akademický maliar Zdeno Horecký je podobne vitálny aj v Bratislave. Už druhý rok je starostom Umeleckej besedy slovenskej. Ako člen a najmä predstaviteľ jedného z najaktívnejších združení výtvarníkov podnietil usporiadanie niekoľkých desiatok kolektívnych či individuálnych výstav v hlavnom a v ďalších mestách na Slovensku  a viaceré v zahraničí. Zdeno Horecký vystavoval vo viacerých európskych metropolách. Nasledujúci týždeň sa predstaví vo Varšave obrazmi so zimnými motívmi. V centre hlavného mesta Poľska bude v Kultúrnom inštitúte Slovenskej republiky vystavovať spolu so svojou dcérou Ivetou Homolovou zo Žiliny (ona sa venuje najmä textilným technikám, kde dominuje paličkovaná čipka).
Pri spomínanej Umeleckej besede slovenskej (UBS) treba dodať, že si čoskoro pripomenieme 85. výročie jej založenia. Vznikla 3. júna 1921 na podnet viacerých významných slovenských umelcov (spomeňme aspoň architekta Dušana Jurkoviča, prvého starostu UBS, maliarov G. Mallého, J. Alexyho, sochára L. Majerského). O ďalšom osude najväčšieho umeleckého spolku na Slovensku za prvej ČSR rozhodovala politická moc. V roku 1938 UBS zakázali, umelci ju po vojne v roku 1945 obnovili, aby v roku 1948 bola opäť zakázaná. Tretíkrát UBS zakladali v roku 1990, jej členovia ju svojimi aktivitami držia pri dobrom zdraví teda už pätnásť rokov.
O päť rokov neskôr, pred takmer osemdesiatimi rokmi, si jej členovia z vlastných prostriedkov postavili v Bratislave výstavný pavilón s kanceláriami a klubom. Momentálne sa v tomto architektonickom objekte pri Dunaji, ktorý sa dostal do vlastníctva Slovenskej výtvarnej únie, výstavy nekonajú; treba veriť, že pri dvoch jubileách UBS na budúci rok sa situácia zmení k lepšiemu. Súčasný stav je totiž skôr odrazom konfrontácie našich umelcov, než ochoty dohodnúť sa na spoločnej koncepcii. Členovia UBS mali však aj v tejto situácii šťastie. Našli v Bratislave stabilný a veľkorysý výstavný priestor v „pyramíde“ Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici. Tam pravidelne organizujú členské výročné výstavy, podujatia venované jubilujúcim autorom, predstavujú výsledky z tvorivých pobytov umelcov či zjednocujúcou tematikou.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zaslepená sexom
<< predchádzajúci článok
Zo Zázrivej je na skok do sveta