Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. januára 2021

Trump aj s manželkou opustili Biely dom, Bidenovej inaugurácie sa nezúčastnia (video)Niekoľko hodín pred inauguráciou 46. prezidenta Spojených štátov Joea Bidena jeho dosluhujúci predchodcaZdieľať
trump_44281 ef9db64d050040ba906c9076abe68ac2 676x451 20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Niekoľko hodín pred inauguráciou 46. prezidenta Spojených štátov Joea Bidena jeho dosluhujúci predchodca Donald Trump opustil Biely dom. V sprievode manželky Melanie pred oficiálnym sídlom prezidentov USA nasadol do vrtuľníka Marine One a odletel na základňu Andrews v Marylande, kde sa bude konať posledný rozlúčkový ceremoniál.


Krátko predtým sa ešte stihol prihovoriť prítomným novinárom. „Prežili sme úžasné štyri roky, počas ktorých sme veľa dosiahli. Milujeme Američanov, bolo to niečo veľmi výnimočné,“ vyhlásil 74-ročný rodák z New Yorku.

Bidenovej inaugurácie sa nezúčastní


Trump 8. januára prostredníctvom Twitteru vyhlásil, že sa nezúčastní na Bidenovej inaugurácii. Bude tak prvým dosluhujúcim prezidentom od Andrewa Johnsona (1865 - 1869), ktorý nebude na inauguračnej slávnosti svojho nástupcu.

Tradične sa pritom odchádzajúci a nastupujúci prezident dovezú spolu na ceremoniál do Kapitolu, čo symbolizuje pokojné odovzdanie moci v krajine.


Násilná okupácia Kapitolu


Trumpovo vyhlásenie prišlo dva dni po násilnej okupácii Kapitolu jeho priaznivcami v čase, keď Kongres počítal hlasy Zboru voliteľov, aby formálne potvrdil Bidenovo víťazstvo v novembrových voľbách.

Zasadnutie vtedy museli na niekoľko hodín prerušiť.


Zdroj: Webnoviny.sk - Trump aj s manželkou opustili Biely dom, Bidenovej inaugurácie sa nezúčastnia (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zákaz vychádzania sa na dva dni nepreruší, Matovičova vláda opravila svoj omyl
<< predchádzajúci článok
Česká vláda uvažuje o povinných respirátoroch v obchodoch a verejnej doprave

Trump aj s manželkou opustili Biely dom, Bidenovej inaugurácie sa nezúčastnia (video) - diskusné fórum čitateľov