Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

10. septembra 2020

Trump vedel, že koronavírus je smrteľnejší ako chrípka. Situáciu údajne zámerne zľahčovalAmerický prezident Donald Trump vedel, že COVID-19 je smrteľnejší ako chrípka už predtým, ako ochorenie zasiahlo Spojené štáty, no rozhodol sa ...Zdieľať
election_2020_senate_offshore_drilling_27623 3f5c34425cf846bd921ba6a4146c8619 676x451 10.9.2020  - Americký prezident Donald Trump vedel, že COVID-19 je smrteľnejší ako chrípka už predtým, ako ochorenie zasiahlo Spojené štáty, no rozhodol sa krízu zľahčovať. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že toto odhalenie prináša nová kniha novinára Boba Woodwarda. Rešpektovaný žurnalista, ktorý sa podieľal na zverejnení škandálu Watergate, sa s Trumpom 18-krát zhováral medzi decembrom a júlom.


Trump sa ešte pred prvým americkým úmrtím na COVID-19 vyjadril, že je to "smrtiaca vec" a poznamenal, že sa chce vyhnúť vyvolaniu paniky. Od začiatku pandémie pritom už v Spojených štátoch podľa oficiálnych údajov ochoreniu podľahlo vyše 190-tisíc ľudí.

Hrozbu chcel stále zľahčovať


Ukážky z knihy Rage, ktorá by sa mala dostať na trh 15. septembra, v stredu zverejnili viaceré americké médiá. Okrem prezidentových vyjadrení na adresu pandémie, to boli aj komentáre k rasovým otázkam a iným témam.

Spolu s ukážkami textu pritom zverejnili aj nahrávku z rozhovoru, v ktorej Trump hovorí, že hrozbu vírusu "vždy chcel zľahčiť", aby nevyvolal paniku. Vyjadril sa tak niekoľko dní po tom, ako Biely dom v súvislosti s pandémiou vyhlásil výnimočný stav.

Politická vražda na objednávku


Zatiaľ čo 7. februára rozprával Woodwardovi o tom, že koronavírus je nebezpečný, pretože sa prenáša vzduchom a tiež, že je smrteľnejší ako ťažká chrípka, verejne v tom istom mesiaci tvrdil, že vírus je pod kontrolou, počet prípadov čoskoro klesne na nulu a tiež, že chrípka je nebezpečnejšia. Desiateho marca tiež vyzval ľudí, aby boli pokojní, pretože "to zmizne".

Prezident v reakcii označil Woodwardovu knihu za "politickú vraždu na objednávku" a jeho hovorkyňa Kayleigh McEnanyová zase novinárom tvrdila, že "prezident nikdy nezľahčoval vírus" a "vždy ho bral vážne".


Zdroj: Webnoviny.sk - Trump vedel, že koronavírus je smrteľnejší ako chrípka. Situáciu údajne zámerne zľahčoval © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Drucker: Advokát Miškovič si „vyfaktúroval“ za prehratý súdny spor viac ako 19-tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Čaputová: Je znepokojujúce, že prípad smrti Chovanca nebol za takú dlho dobu riadne vyšetrený (video)