Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. januára 2019

Tshisekedi sa ujal funkcie prezidenta Konžskej demokratickej republikyNa archívnej snímke Félix Tshisekedi.Zdieľať
Na archívnej snímke Félix Tshisekedi. Foto: TASR
Kinshasa 24. januára (TASR) - Doterajší opozičný líder Félix Tshisekedi zložil vo štvrtok slávnostný sľub a ujal sa funkcie prezidenta Konžskej demokratickej republiky (KDR). Ide o prvé pokojné, hoci nie nesporné odovzdanie moci v tejto stredoafrickej krajine od roku 1960, keď získala nezávislosť od Belgicka, informuje tlačová agentúra AFP.


Tshisekedi (55) bol uvedený do úradu po boku odchádzajúcej hlavy štátu Josepha Kabilu. Na slávnostnom akte sa zúčastnili tisíce jeho stúpencov vo vnútri prezidentského paláca v hlavnom meste Kinshasa, ako aj pred budovou. Tshisekedi zvíťazil v decembrových voľbách, ktorých výsledky ostro napadol jeho súper Martin Fayulu.

Joseph Kabila stál na čele KDR od roku 2001. Po prezidentských voľbách vyzval obyvateľov, aby sa zjednotili a podporili nového lídra. Tshisekedi vyhlásil, že krajina sa nachádza na "horizonte novej éry". Počas preberania prezidentskej funkcie vyzval na minútu ticha za krajanov, ktorí v priebehu desaťročí položili svoj život v boji za demokraciu.

Na inaugurácii sa zúčastnili zahraniční veľvyslanci, jediným hosťujúcim prezidentom bol však iba Uhuru Kenyatta z Kene. Počas inauguračnej reči prišlo Tshisekedimu nakrátko nevoľno a následne musel prerušiť svoj prejav.

Tshisekedi, syn zosnulého opozičného lídra Étienna Tshisekediho, prisľúbil, že už čoskoro prepustí všetkých politických väzňov v krajine. Množstvo obyvateľov KDR dúfa, že Tshisekedi prinesie po 18 rokoch vládnutia Kabilu zmenu. Bude však musieť pracovať so zákonodarným zborom, v ktorom dominujú členovia Kabilovej vládnucej koalície.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ministerstvo školstva už dostalo prostriedky na valorizáciu platov
<< predchádzajúci článok
Finančná správa koncom januára predĺži úradné hodiny

Tshisekedi sa ujal funkcie prezidenta Konžskej demokratickej republiky - diskusné fórum čitateľov