Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. januára 2023

Turecko by mohlo schváliť vstup do NATO len Fínsku, naznačil ErdoganTurecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhol, aby Ankara schválila žiadosť Fínska o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy ...Zdieľať
turkey_sweden_nato_02417 529c656ea95249e383de201b799bcb8e 676x451 30.1.2023 (Webnoviny.sk) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhol, aby Ankara schválila žiadosť Fínska o členstvo v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) predtým, ako podnikne akékoľvek kroky voči Švédsku.


Vo vopred nahratom videu zverejnenom v nedeľu Erdogan naznačil, že Turecko môže odobriť len vstup Fínska.

Švédsko nemá očakávať podporu


Po nedávnych demonštráciách v Štokholme, kde protiislamský aktivista zapálil Korán a protestovali tam aj prokurdské skupiny, Erdogan varoval Švédsko, aby neočakávalo podporu pri svojich snahách o vstup do NATO.

Ak to bude potrebné, mohli by sme dať o Fínsku inú správu. Švédsko bude šokované, keď vyšleme inú správu o Fínsku,“ poznamenal v nedeľu turecký prezident.

Chýba podpis Turecka a Maďarska


Turecko obvinilo vládu v Štokholme z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za teroristické organizácie alebo existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín. Na prijatie nových krajín NATO vyžaduje jednomyseľný súhlas svojich existujúcich členov.

Maďarsko a Turecko sú jediné krajiny v 30-člennej vojenskej aliancii, ktoré zatiaľ nepodpísali žiadosti Fínska a Švédska o vstup. Maďarsko sa zaviazalo, že tak urobí vo februári.

Švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström však v rozhovore pre denník Expressen cez víkend povedal, že dúfa vo vstup do NATO počas tohtoročného leta.


Zdroj: Webnoviny.sk - Turecko by mohlo schváliť vstup do NATO len Fínsku, naznačil Erdogan © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nezamestnanosť na Slovensku medziročne klesla, tretím najhorším krajom je Banskobystrický
<< predchádzajúci článok
Pád lavíny pod Groszovým ľadopádom pripravil o život dvoch horolezcov