Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

20. mája 2009

Turský je ministrom za trest, tvrdí SZ



Nový minister životného prostredia je skôr ministrom za trest, uvádza sa v stanovisku Strany zelených. Reagujú tak na vymenovanie Viliama Turského za šéfa tohto rezortu. Podľa predsedu strany Petra ...



Zdieľať
BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) - Nový minister životného prostredia je skôr ministrom za trest, uvádza sa v stanovisku Strany zelených. Reagujú tak na vymenovanie Viliama Turského za šéfa tohto rezortu. Podľa predsedu strany Petra Pilinského fakt, že rezort životného prostredia pripadol pri povolebnom delení moci Slovenskej národnej strane (SNS), sa v súčasnosti ukazuje ako katastrofa pre životné prostredie. "V radoch SNS nie je v súčasnosti nikto kompetentný, ktorý by mohol posunúť rezort životného prostredia do takej pozície, ktorú si zasluhuje," uvádza Pilinský. Podľa Zelených Turský nastupuje do úradu v druhej polovici volebného obdobia a preberie rezort, ktorý je prakticky v rozpade.




Koalícia narúša základy parlamentarizmu, tvrdí Dzurinda

Predseda opozičnej SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dnes vyslovil názor, že sa začali narúšať základy parlamentarizmu. Dôvod na takéto tvrdenie vidí v tom, že koaliční poslanci, členovia Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody, dnes neprišli na riadne zvolané mimoriadne zasadnutie tohto výboru, kde sa malo hovoriť o poslaneckom prieskume na Ministerstve životného prostredia SR. Opoziční poslanci chceli navrhnúť nový termín, lebo 7.mája, keď chceli preskúmať na MŽP zmluvu o predaji voľných emisných kvót, im to nebolo umožnené. Koaliční poslanci dnes neprišli ani na ďalšie, riadne zasadnutie výboru, ktorý mal byť v súvislosti s mimoriadnou schôdzou NR SR. Na nej sa má rozhodnúť o osude ministra výstavby a regionálneho rozvoja Igora Štefanova.


„Počínanie vládnej koalície, predovšetkým poslancov Smeru svedčí o dvoch veciach. Po prvé o pohŕdaní základnými demokratickými hodnotami, zásadami a princípmi a po druhé zrejme o obrovskej nervozite, ktorá nepochybne súvisí s prechmatmi v súvislosti so škandalóznou zmluvou, ktorá sa týka vypúšťania emisií do ovzdušia,“ povedal na brífingu Dzurinda, podľa ktorého sa predstavitelia Smeru boja otvoreného rokovania o tejto veci.


Opozícia vyčíta vláde a rezortu životného prostredia, že voľné emisné kvóty predala nevýhodne v porovnaní s ostatnými krajinami a obchod uzatvorila s neznámou firmou a nie s vládou iného štátu. Premiér Fico spochybňoval tvrdenia opozície o cenách emisných kvót a tvrdil, že cenu, za ktorú SR predala balík kvót nevie porovnať s inými štátmi, lebo nemá od nich údaje. Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša Maďarsko predalo svoje voľné kvóty na 8,6 milióna ton emisií a utŕžilo za to 133,8 milióna dolárov. „To znamená cenu 15,5 dolára za tonu, znamená to 13,5 až 14,5 eura za tonu, podľa toho kedy, v ktorom dni v príslušnom roku bola transakcia uskutočnená,“ povedal Mikloš. Pomerne neznáma firma Interblue Group, ktorá vznikla minulý rok v USA, odkúpila od SR 10 milión ton voľných emisných kvót za 75 miliónov eur. Peniaze by mali podľa plánov vlády ísť na zatepľovanie budov. „Vládna koalícia sa snaží, aby sme neboli úspešní pri odhaľovaní tohto škandalózneho tendra, lebo je zrejmé, že siaha ďalej ako doteraz premiér pripustil,“ povedal poslanec SDKÚ-DS Pavol Frešo, ktorý je členom výboru pre životné prostredie. Opozícia chce v prešetrovaní predaja pokračovať a plánuje požiadať predsedu parlamentu Pavla Pašku o nápravu.


SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Fico: Harabinov návrh o pôvode majetku bol neefektívny
<< predchádzajúci článok
Na stredných školách hovoria o sexuálnom zdraví