Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. októbra 2019

Tusk: Johnson chce posunúť vinu za neúspech dohody o brexite na EÚBoris Johnson, archívna snímka.Zdieľať
Boris Johnson, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Brusel 8. októbra (TASR) - Predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý bude hostiť budúcotýždňový summit EÚ (17.-18.10) v utorok obvinil predsedu vlády Borisa Johnsona, že sa snaží posunúť vinu na európsku stranu za prípadný neúspech rozhovorov o brexite. Uviedla v utorok tlačová agentúra AFP.


"V stávke nie je víťazstvo v nejakej hlúpej hre o vine," uviedol Tusk na svojom účte na Twitteri v odkaze adresovanom priamo britskému vodcovi. "V stávke je budúcnosť Európy a Spojeného kráľovstva, ako aj bezpečnosť a záujmy našich ľudí. Nechcete dohodu, nechcete jej predĺženie, nechcete ju odvolať, quo vadis?" dodal Tusk s využitím latinského výrazu pre "kam smeruješ?"

Tusk, ktorý šéfuje rokovaniam premiérov a prezidentov členských krajín EÚ, zverejnil svoju reakciu potom, ako britská vláda oznámila, že podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej je dohoda o riadenom vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ "nanajvýš nepravdepodobná".

Johnsonov splnomocnenec pre brexit, britský diplomat David Frost sa od pondelka zúčastňuje v Bruseli technických rokovaní o možnej dohode o brexite, ktorú by mali hlavy vlád a štátov odobriť na budúci týždeň v Bruseli. Podľa AFP sú však obe strany stále názorovo veľmi vzdialené v otázke budúcich colných režimov pre britskú provinciu Severné Írsko.

"Za našu stranu opakujeme, že pozícia EÚ sa nezmenila. Chceme dohodu, pracujeme na dohode s Britániou," potvrdila v utorok hovorkyňa Európskej komisie Mina Andreevová počas stretnutia s novinármi. Spresnila, že technické rozhovory budú pokračovať aj v priebehu utorka a zrejme aj v nadchádzajúcich dňoch, čím vyvrátila správy z Londýna, podľa ktorých sa Brusel rozhodol prerušiť rokovania o tom ako prelomiť súčasnú patovú situáciu.

Rozhovory medzi Frostom a vyjednávačmi EÚ majú pokračovať v utorok poobede, hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier má v utorok večer na programe stretnutie s írskym ministrom zahraničných vecí Simonom Coveneym a v stredu bude o stave rokovaní informovať Európsku komisiu. Rokovania musia vyústiť do právneho textu prijateľného pre obe strany najneskôr do piatku (11.10), aby bolo dosť času ne jeho preskúmanie a schválenie na budúcotýždňovom summite EÚ.

Spravodajca TASR Jaromír Novak

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Monitore kultúrnych a tvorivých miest zo SR zabodovala Bratislava
<< predchádzajúci článok
Výbor súhlasí, aby na kandidátke pri zamestnaní neboli vlastné mená

Tusk: Johnson chce posunúť vinu za neúspech dohody o brexite na EÚ - diskusné fórum čitateľov