Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

03. júla 2020

Twitter podnikol opatrenia proti rasizmu, prestane používať programovacie termíny s rasistickým podtónomSociálna a mikroblogovacia sieť Twitter prestane vo svojom programovacom jazyku využívať termíny s rasistickým podtónom. Výrazy ako master (pán), ...Zdieľať
twitter 676x439 3.7.2020 - Sociálna a mikroblogovacia sieť Twitter prestane vo svojom programovacom jazyku využívať termíny s rasistickým podtónom. Výrazy ako master (pán), slave (otrok) či blacklist (čierna listina) chce nahradiť inkluzívnejšími termínmi. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Twitter nahradí niektoré výrazyVo štvrtok technické oddelenie Twitteru v príspevku na platforme uviedlo sériu slov, od ktorých používania sa chce dištancovať "v prospech inkluzívnejšieho jazyka".

Termín whitelist chce napríklad nahradiť výrazom allowlist (allow v preklade znamená povoliť) a master a slave by mali nahradiť leader a follower (vodca a nasledovateľ).

Master v programovacom jazyku odkazuje na hlavnú verziu kódu, ktorý kontroluje kópie - slaves. Všetky spomínané slová sa často používajú v programovacích kódoch, ktoré vznikli pred desiatkami rokov, pripomína spravodajský portál BBC. Podľa odborníkov by ich nahradenie mohlo trvať mesiace a stáť milióny dolárov.

Opatrenia spoločností proti rasizmu


Mnoho spoločností po smrti Afroameričana Georgea Floyda v rukách minneapoliskej polície podniklo opatrenia proti rasizmu a rasovej stereotypizácii.

Podobne ako Twitter zakročili napríklad banka JPMorgan či najväčšia webstránka pre vývojárov GitHub, ktorá pracuje na zmene termínu master. Projekt Googlu Chromium a operačný systém Android tiež vyzvali vývojárov, aby sa vyhli používaniu termínov blacklist a whitelist.


Zdroj: Webnoviny.sk - Twitter podnikol opatrenia proti rasizmu, prestane používať programovacie termíny s rasistickým podtónom © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výrobky z kokosových orechov stiahnu vo Veľkej Británii z predaja, zbierali ich vycvičené opice (video)
<< predchádzajúci článok
Keď sa Betty s Covid-19 zhoršil zdravotný stav, následne sa pohoršilo aj Curtisovi. Boli manželmi 53 rokov (video)

Twitter podnikol opatrenia proti rasizmu, prestane používať programovacie termíny s rasistickým podtónom - diskusné fórum čitateľov