Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2019

Učitelia a aktivisti z ISU pokračujú v protestoch



Na archívnej snímke učitelia a študenti protestujú pred budovou rezortu školstva v Bratislave.



Zdieľať
Na archívnej snímke učitelia a študenti protestujú pred budovou rezortu školstva v Bratislave. Foto: TASR - Martina Kriková
Bratislava 3. mája (TASR) – Učitelia a aktivisti z Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) naďalej každý pracovný deň protestne stoja pred budovou parlamentu. Týmto spôsobom chcú vyzvať poslancov, aby opätovne neschválili zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch z dielne rezortu školstva, ktorý vetoval prezident SR Andrej Kiska. Ich aktivita má vyvrcholiť demonštráciou 9. mája, kedy začína schôdza parlamentu.


Vladimír Crmoman z ISU poznamenal, že pred Národnou radou SR budú stáť vždy jednu celú hodinu, v čase od 14.30 do 15.30 h. V hodine pred parlamentom budú pokračovať aj v piatok, pondelok (6. 5.) a v utorok (7. 5.). Aktivisti v rámci protestnej kampane žiadajú poslancov, aby si navrhovaný zákon prečítali "s porozumením" a vrátili ho vláde na prepracovanie.

Rezort školstva v reakcii na vetovanie zákona prezidentom pre TASR pripomenul, že pri príprave novej právnej normy vychádzal v ústrety požiadavkám profesijných a stavovských organizácií. "Aby sa celý proces prípravy predĺžil a vytvoril sa priestor na participáciu všetkých subjektov, ktoré zastupujú pedagogických a odborných zamestnancov," uviedlo ministerstvo s tým, že návrh prešiel rozsiahlymi diskusiami pracovných skupín, riadnym legislatívnym procesom a do prípravy sa zapojili všetky relevantné subjekty.

Zákon má priniesť nové právo na ochranu pred sociálno-patologickými javmi na pracovisku, zavedenie inštitútu Etického kódexu, profesionalizáciu výkonu pedagogickej a odbornej činnosti, prispôsobovanie ďalšieho vzdelávania potrebám škôl a školských zariadení, novú kategóriu odborného zamestnanca – kariérový poradca či znižovanie úväzkov niektorých kategórií zamestnancov. Rozšíril sa o možnosti príplatkov za inovačné vzdelávanie, prechodné obdobie na vyplácanie príplatkov v profesijnom rozvoji sa predĺžilo na sedem rokov, odstránila sa povinnosť špecializačného vzdelávania pre triednictvo či sa zvýšil príplatok za jazykovú skúšku.

"Všetky navrhované, ako aj dodatočné zmeny vyrokované odborármi sú v prospech učiteľov a odborných zamestnancov a zabezpečujú, aby v budúcnosti nedošlo k zníženiu 12-percentných príplatkov v novom vzdelávacom systéme," uzavrel rezort školstva. 


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zisk Adidasu sa v 1. štvrťroku zvýšil o 17 %
<< predchádzajúci článok
Ústavnoprávny výbor vypočúva kandidátov na ústavných sudcov