Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. apríla 2024

Úder v Pásme Gazy zabil sedem humanitárnych pracovníkov. Bol medzi nimi aj jeden PoliakŠesť zahraničných humanitárnych pracovníkov z charitatívnej organizácie World Central Kitchen (WCK) a ich palestínsky vodič zomreli pri zjavne izraelskom nálete na Pásmo Gazy. Oznámila to spomenutá ...Zdieľať
gkjfapzbeaa7_hf 676x366 2.4.2024 (SITA.sk) - Šesť zahraničných humanitárnych pracovníkov z charitatívnej organizácie World Central Kitchen (WCK) a ich palestínsky vodič zomreli pri zjavne izraelskom nálete na Pásmo Gazy. Oznámila to spomenutá organizácia.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt


Stalo sa to, keď dodávali potraviny z najnovšej dodávky pomoci pre palestínsku enklávu, kde tisícky ľudí čelia hrozbe hladomoru. Podľa záznamov nemocnice v meste Dajr al-Balah, kde telá previezli, sú medzi mŕtvymi traja Briti, jeden Austrálčan, jeden Poliak a jeden človek s dvojakým americko-kanadským občianstvom.

Prebieha previerka


Zdroj paľby z pondelka noci sa nedal nezávisle potvrdiť. Izraelská armáda uviedla, že vykonáva previerku, aby „pochopila okolnosti tohto tragického incidentu“.

Tím WCK podľa organizácie cestoval vo dvoch obrnených vozidlách s logom organizácie a jedným klasickým vozidlom. Terčom sa stal napriek koordinácii krokov s izraelskou armádou.

„Toto nie je len útok na WCK, toto je útok na humanitárne organizácie, ktoré prichádzajú v najhorších situáciách, keď sú potraviny používané ako vojnová zbraň. Toto je neodpustiteľné,“ vyjadrila sa výkonná riaditeľka charitatívnej organizácie Erin Gore.


Pozastavené operácie v regióne


Telá pracovníkov previezli do nemocnice v meste Rafah na hranici s Egyptom, informuje agentúra AP s odvolaním sa na svojho miestneho reportéra. Telá cudzincov evakuujú z Pásma Gazy a telo vodiča odovzdajú jeho rodine v Rafahu, aby ho mohla pochovať.

World Central Kitchen oznámila, že okamžite pozastavuje operácie v regióne. Úder a jeho následky predstavujú potenciálne problémy pre úsilie dodať humanitárnu pomoc pre Palestínčanov po mori.

Zdroj: SITA.sk - Úder v Pásme Gazy zabil sedem humanitárnych pracovníkov. Bol medzi nimi aj jeden Poliak © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Odsúdený expolicajt Vorobjov sa pred súd nepostaví, pojednávanie sa zrušilo pre zmeny v Trestnom poriadku
<< predchádzajúci článok
Pellegrini je riskantným krokom pre Slovensko a nevymedzil sa voči Ficovi, bývalí ministri úradníckej vlády podporili Korčoka