Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. januára 2009

Ukrajina blokuje dodávky plynu do Európy, tvrdí RuskoRuský štátny monopol Gazprom oznámil, že Ukrajina blokuje dodávky ruského plynu do Európy. Zástupca šéfa spoločnosti Alexander Medvedev uviedol, že po tom, ako Rusko v utorok ráno obnovilo dodávky ...Zdieľať
MOSKVA 13. januára (WEBNOVINY) - Ruský štátny monopol Gazprom oznámil, že Ukrajina blokuje dodávky ruského plynu do Európy. Zástupca šéfa spoločnosti Alexander Medvedev uviedol, že po tom, ako Rusko v utorok ráno obnovilo dodávky zemného plynu, ukrajinský plynovod nedoručil ruský plyn do západnej Európy. "Ukrajina blokuje všetky naše snahy dopraviť plyn do Európy. Za týchto okolností fyzicky nedokážeme uskutočniť tranzit plynu cez ukrajinské územie," vyhlásil Medvedev.


Podľa skorších správ ruský plynárenský koncern Gazprom v utorok informoval, že ruský plyn už prúdi cez Ukrajinu do Európy. Ukrajinskú spoločnosť Naftogaz, ktorá to potvrdila, požiadal, aby začala pumpovať 76 miliónov kubických metrov plynu denne cez ukrajinské územie. Gazprom za normálnych podmienok dodáva smerom do Európy približne 300 miliónov kubických metrov plynu denne.


Gazprom začal pumpovať plyn, EÚ je stále v pohotovosti

Rusko v utorok začalo pumpovať zemný plyn pre Európu cez Ukrajinu a očakáva sa, že za zhruba 36 hodín plyn dorazí do európskych plynovodov. "Možno sa môžeme vydýchnuť, ale zostávame v pohotovosti, pretože zatiaľ sme nezvíťazili," povedal český minister priemyslu Martin Říman, ktorého krajina je v súčasnosti predsedníckou krajinou Európskej únie (EÚ). "Spor, ktorý stál na začiatku krízy, stále nie je vyriešený. Ak Ukrajinci a Rusi budú trvať na svojich pozíciách, mohlo by sa to opäť prejaviť v celoeurópskom rozsahu," povedal Říman pre Českú televíziu.

Kohútiky s plynom na ruskej čerpacej stanici Sudža pri hraniciach s Ukrajinou otvorili v utorok ráno krátko po 8:00 SEČ. Očakáva sa, že bude trvať 24 až 36 hodín, kým zemný plyn dorazí do európskych plynovodov. Predstavitelia Moskvy a Bruselu však uviedli, že obnovením tranzitu si nebudú istí, kým plyn nepríde na hranice EÚ. Moskva stále nedodáva plyn pre Ukrajinu pre ich spor o cenu a ruskí predstavitelia uviedli, že spory s Kyjevom o tom, ako zaistiť tranzit do Európy, by stále mohli vytvoriť problémy.

Rusko zastavilo dodávky plynu na Ukrajinu 1. januára. O týždeň neskôr zastavilo aj tranzit. Ukrajinu obvinilo z krádeže plynu, ktorý je určený pre Európu. Tranzit sa obnovuje v rámci dohody, ktorú sprostredkovala EÚ. Na základe dohody sa pri plynovode rozmiestnili medzinárodní pozorovatelia, aby Rusko ubezpečili, že Ukrajina zemný plyn neodčerpáva. Ruský plynárenský podnik Gazprom žiada, aby Kyjev uhradil nedoplatky za plyn v objeme 614 miliónov dolárov a aby v roku 2009 za tisíc kubických metrov platil 450 dolárov. Ide zhruba o takú cenu, akú platia európski zákazníci, ale v porovnaní s vlaňajšom cenou 179,5 dolárov ide o jej prudký nárast. Ukrajina hovorí, že má bohaté zásoby plynu, ale pre niektorých priemyselných odberateľov obmedzila dodávky.

SITA/Reuters

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 SR je bez dodávok plynu z Ruska už siedmy deň (13. 1. 2009)
 Gazprom začal pumpovať plyn cez Ukrajinu, informoval Naftogaz (13. 1. 2009)
 Naftogaz potvrdil, že ruský plyn naozaj prúdi do Európy (13. 1. 2009)
 Kríza s plynom poukázala na zraniteľnosť Slovenska (13. 1. 2009)
 V ENO horelo, prenosová sústava je ohrozená (12. 1. 2009)
 PREMIÉR PUTIN: Gazprom prišiel pre zastavenie plynu o 800 miliónov dolárov (12. 1. 2009)
 Ukrajina opäť podpísala dohodu o plyne, tentokrát bez dodatkov (12. 1. 2009)
 ČR zatiaľ problémy so zásobovaním zákazníkov plynom nemá (12. 1. 2009)nasledujúci článok >>
Požiar v garáži zabil siedmich Tadžikov, informoval Interfax
<< predchádzajúci článok
Útulky v Bratislave pre bezdomovcov sú plné