14. júna 2015

Ukrajina nezaváhala. Angličania stoperentní, Rakúsko má skalp Ruska

Rakúšan Marc Janko (vľavo) strieľa úvodný gól v zápase G-skupiny kvalifikácie o postup na EURO 2016 medzi Ruskom a Rakúskom 14. júna 2015 v Moskve. Foto: TASR/AP
Ľvov 14. júna (TASR) - Ukrajinská futbalová reprezentácia potvrdila úlohu favorita a v nedeľňajšom zápase "slovenskej" C-skupiny kvalifikácie EURO 2016 zdolala v Ľvove tím Luxemburska presvedčivo 3:0.

Všetky tri góly padli po zmene strán. Skóre otvoril v 49. minúte Arťom Kravec, zakrátko pridal druhý presný zásah striedajúci Denys Garmaš (57. minúta) a v 87. minúte spečatil výsledok Jevhen Konopľanka.

Po šiestich kolách majú Ukrajinci na konte 12 bodov a upevnili si tretiu priečku v tabuľke, ktorá minimálne garantuje účasť v baráži. Luxembursko v doterajšom priebehu kvalifikačných bojov získalo jediný bod za remízu 1:1 s Bieloruskom hneď v úvodnom súboji a zostáva na poslednom 6. mieste tabuľky.

Večer o 20.45 SELČ sa hrali zostávajúce dva zápasy C-skupiny. Slovensko privítalo v Žiline Macedónsko a Španieli sa predstavili v Borisove proti Bielorusku.

Ukrajina s troma bodmi

Ukrajinci pohrozili ako prví strelou Rotaňa, ale Joubert si s ňou poradil. Z úvodného tlaku vyťažil favorit iba sériu rohov, ozajstnú príležitosť ísť do vedenia mali v 10. minúte prekvapujúco hostia. Da Mota sa po rýchlej akcii dostal až k hranici šestnástky a jeho strela opečiatkovala ľavú žrď Pjatovovej brány. Potom sa však hralo výlučne podľa ukrajinských nôt. V 19. minúte Jarmolenko našiel v dobrej pozícii Konopľanku, ale ten poslal loptu vysoko nad. Aktivita ukrajinského tímu i jeho jasná prevaha v držaní lopty rástli, hostia prakticky neprešli vlastnú polovicu, ale gól v ich sieti neprišiel ani po ďalekonosnej strele Stepanenka v 40. minúte. Krátko po zmene strán po prihrávke Morozjuka otvoril skóre Kravec a striasol z favorita ťaživé bremeno trojbodového imperatívu. Domácemu trénerovi Michailovi Fomenkovi vyšlo polčasové striedanie, keď nový muž Garmaš v 57. minúte zvýšil hlavou na 2:0. Na opačnej strane mohol vrátiť Luxemburčanov do hry aktívny Da Mota, ktorý poriadne natiahol Pjatova a ten zahasil na roh. Ukrajinci následne mohli pridať ďalšie góly, Jarmolenko však zoči-voči Joubertovi zaváhal a Kravec tesne minul žrď. Až v 87. minúte sa presadil Konopľanka a stanovil na konečných 3:0. V záverečných sekundách ešte spálil tutovku Selezňov.

Angličania stopercentní

Futbalisti Anglicka sú v kvalifikácie EURO 2016 naďalej stopercentní. V nedeľňajšom zápase E-skupiny zvíťazili v Ľubľane nad domácim Slovinskom 3:2, keď o ich triumfe rozhodol v 86. minúte kapitán Wayne Rooney. Na čele tabuľky má Albion plný počet 18 bodov, druhí sú práve Slovinci s deväťbodovým mankom.

Angličania boli už v úvodnom dejstve aktívnejším tímom, vedenia sa však nevedeli ujať. V sľubnej príležitosti sa ocitol v 22. minúte Rooney, ale jeho pokus brankár Handanovič vytlačil. O štvrť hodinu neskôr dostal na opačnej strane ideálnu prihrávku za obranu Novakovič a sám rútiaci sa na Harta nemal problém prízemnou strelou zakončiť - 1:0. O vyrovnanie sa postaral po zmene strán Wilshere, ku ktorému sa v pokutovom území odrazila lopta od domáceho obrancu a vymietol pravý horný roh. Hostia následne stupňovali tlak a ten vyústil do ďalšieho gólu, keď sa opäť presadil Wilshere. Záverečných päť minút na štadióne Stožice prinieslo dramatické chvíle. Domáci najprv vyrovnali na 2:2, to ale netrvalo dlho a Rooney vrátil výsledok na stranu Anglicka. Hostia udržali tesný náskok do záverečného hvizdu a v doterajších šiestich kvalifikačných dueloch tak ani raz nezaváhali.

Anglický futbalový reprezentant Wayne Rooney sa raduje z gólu v zápase E-skupiny kvalifikácie o postup na EURO 2016 medzi Slovinskom a Anglickom v Ľubľane Foto: TASR/AP

Rakúšania zdolali Rusov

Suverénnu pozíciu v G-skupine si drží Rakúsko, ktoré v šlágri uspelo proti Rusku (1:0). Po pol hodine hry rozhodol o plnom bodovom zisku hostí ukážkovými nožničkami Marc Janko. Rakúšania sú na dobrej ceste na šampionát, na konte majú 16 bodov a druhé Švédsko zaostáva o sedem bodov. "Tre kronor" má však večerný zápas s Čiernou Horou k dobru. V tej istej skupine si posledné tímy Lichtenštajnsko a Moldavsko podelili body po remíze 1:1.

Ruský futbalista Nikita Černov počas ošetrenia v zápase G-skupiny kvalifikácie o postup na EURO 2016 medzi Ruskom a Rakúskom 14. júna 2015 v Moskve. Foto: TASR/AP