Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júna 2023

Ukrajina sa začlení do programu Nástroja na prepájanie Európy, uchádzať sa môže o financovanie z EÚ Eurokomisárka pre dopravu Adina Vălean a podpredseda vlády pre obnovu Ukrajiny a minister pre rozvoj miestnych komunít a infraštruktúry ...Zdieľať
ukraine_grain_exports_98217 676x450 6.6.2023  - Eurokomisárka pre dopravu Adina Vălean a podpredseda vlády pre obnovu Ukrajiny a minister pre rozvoj miestnych komunít a infraštruktúry Oleksandr Kubrakov v utorok podpísali dohodu o pridružení Ukrajiny k programu Nástroja na prepájanie Európy (NPE).

Začlenenie UkrajinyDohoda podpísaná vo Ľvove umožňuje záujemcom z Ukrajiny predkladať projekty spoločného záujmu v oblasti dopravy, energetiky a digitálnych technológií a uchádzať sa o financovanie z Európskej únie (EÚ).

Tiež podporí začlenenie Ukrajiny do jednotného trhu EÚ a podnieti rast, zamestnanosť a konkurencieschopnosť. Prostredníctvom svojej webstránky o tom informuje Európska komisia.

Ukrajinské orgány a podniky sa budú môcť uchádzať o financovanie v oblasti dopravy na základe budúcich výziev na prekladanie návrhov zverejnených v rámci NPE v súčasnom programovom období 2021 - 2027. Ďalšiu výzvu vyhlásia v septembri 2023.

Prednosť budú mať opatrenia, ktoré posilňujú prepojenosť medzi základnou sieťou členských štátov a sieťou v tretích krajinách.

Nové možnosti financovania


V prípade energetiky už ukrajinské infraštruktúrne projekty prepojené s členskými štátmi EÚ majú podľa revidovaných pravidiel Únie pre energetickú infraštruktúru možnosť požiadať o štatút projektov vo vzájomnom záujme.

Realizátori projektov môžu využívať financovanie z NPE, až keď ich projekt získa tento štatút. Zmienená dohoda projektom na Ukrajine dáva k dispozícii nové možnosti financovania.

Európska komisia v novembri 2023 uverejní nasledujúci únijný zoznam projektov spoločného záujmu a po prvý raz aj zoznam projektov vo vzájomnom záujme s tretími krajinami.

Siete spájajúce EÚ a tretie krajiny


Ukrajina môže okrem toho získať podporu z NPE - Energetika na cezhraničné projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.

NPE - Digitalizácia podporí projekty spoločného záujmu v oblasti pripojiteľnosti. Sú nimi najmä tie, ktoré sú zamerané na chrbticové siete spájajúce EÚ s tretími krajinami v súlade so stratégiou Global Gateway a zároveň na rozvoj bezpečnej, zabezpečenej a udržateľnej vysokovýkonnej infraštruktúry vrátane gigabitových sietí a mobilných sietí piatej generácie (5G).

Po vyhlásení výziev sa budú môcť subjekty z Ukrajiny uchádzať o spolufinancovanie pre projekty zamerané na zvýšenie kapacity, bezpečnosti a odolnosti digitálnych pripojení medzi Ukrajinou a jej susedmi v Únii.


Zdroj: SITA.sk - Ukrajina sa začlení do programu Nástroja na prepájanie Európy, uchádzať sa môže o financovanie z EÚ  © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Von der Leyenová odmietla post Stoltenberga. Podľa expertov je čas, aby na čele aliancie bola žena
<< predchádzajúci článok
Miliardy z eurofondov ešte možno zachrániť. Raši predstavil možnosti, ktoré by Slovensku pomohli najviac (video)