Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. júna 2023

Von der Leyenová odmietla post Stoltenberga. Podľa expertov je čas, aby na čele aliancie bola ženaPredsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen podľa vlastných slov nemá záujem stať sa novou šéfkou Organizácie ...Zdieľať
ursula von der leyen 676x451 6.6.2023  - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen podľa vlastných slov nemá záujem stať sa novou šéfkou Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Nástupcu vyberú vo VilniuseAliancia hľadá nástupcu súčasného generálneho tajomníka Jensa Stoltenberga. Funkčné obdobie bývalého nórskeho premiéra, ktorý je šéfom NATO od roku 2014, sa malo skončiť vlani, no napokon ho predĺžili v záujme zachovania stability po tom, ako Rusko vo februári 2022 spustilo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu.

Lídri členských krajín NATO by mali jeho nástupcu vybrať na samite v litovskom Vilniuse, ktorý sa uskutoční 11. a 12. júla. Dosiaľ však verejne nenavrhli žiadneho kandidáta a Stoltenbergovo opätovné predĺženie sa zdá nepravdepodobné.

Von der Leyen sa medzi špekuláciami o možných budúcich lídroch NATO objavuje pravidelne, pričom oficiálni predstavitelia a experti zhodne naznačujú, že je čas, aby do čela aliancie nastúpila žena.

Moje miesto je v Európe


Stredopravá politička bola v rokoch 2013 až 2019 nemeckou ministerkou obrany. Keď sa jej však v utorok na to spýtali v rozhovore pre nemeckú televíziu WDR, myšlienku prechodu do NATO rázne odmietla.

„Na to určite nie som k dispozícii,“ odpovedala a dodala, že NATO je podľa nej skvelé, a keby neexistovalo, muselo by sa vytvoriť.

„Veľmi, veľmi rada som pracovala v NATO ako ministerka obrany, ale rozhodne nie som k dispozícii pre túto prácu. Moje miesto je v Európe,“ uviedla.

Von der Leyen tiež odmietla odpovedať na otázku, či sa bude uchádzať o druhé funkčné obdobie na čele eurokomisie. Podľa vlastných slov sa chce rozhodnúť v druhej polovici roka.


Zdroj: SITA.sk - Von der Leyenová odmietla post Stoltenberga. Podľa expertov je čas, aby na čele aliancie bola žena © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
CDCP SR: emitenti si neplnia zákonné povinnosti
<< predchádzajúci článok
Ukrajina sa začlení do programu Nástroja na prepájanie Európy, uchádzať sa môže o financovanie z EÚ