Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. augusta 2019

Ukrajina zjednodušínadobúdanie občianstva pre prenasledovaných RusovNa snímke ukrajinský prezident Volodymyr ZelenskýZdieľať
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský Foto: FOTO TASR/AP
Kyjev 13. augusta (TASR) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal v utorok nariadenie, ktoré zjednoduší proces nadobudnutia ukrajinského občianstva tým občanom Ruska, ktorí sa vo svojej vlasti cítia byť politicky prenasledovaní. S odvolaním sa na informácie z oficiálnej stránky ukrajinského prezidenta to oznámila agentúra AFP.


Nariadenie zaväzuje ukrajinskú vládu, aby pripravila zákon, ktorý "zjednoduší proces nadobudnutia ukrajinského občianstva tým občanom Ruska, ktorí sú prenasledovaní za svoje politické presvedčenie". Dotknuté osoby by sa po novom nemuseli pri získaní ukrajinského občianstva vzdať občianstva Ruskej federácie.

Pravidlá jednoduchšej naturalizácie by sa mali týkať aj občanov tretích krajín, ktorí slúžili v ukrajinskej armáde. Zelenskyj v dokumente taktiež požaduje "optimalizáciu" azylového procesu pre občanov Ruskej federácie.

Zelenskyj sa zaviazal k udeľovaniu občianstva Rusom, ktorí "trpia" pod vládou Kremľa ešte v apríli po tom, ako bol zvolený za nového ukrajinského prezidenta.

"Vieme veľmi dobre, čo so sebou prináša ruský pas: Právo byť zatknutý za účasť na mierumilovnom proteste a právo nemať slobodné voľby," uviedol vtedy Zelenskyj.

Ruský prezident Vladimir Putin rozšíril ešte v júli udeľovanie ruského občianstva v zjednodušenom konaní na všetkých obyvateľov Doneckej oblasti a Luhanskej oblasti na Ukrajine.

Zelenského kancelária vtedy vydala v súvislosti s Putinovým výnosom vyhlásenie, v ktorom vyjadrila presvedčenie, že "tento (Putinov) krok vytvára ďalšie prekážky na ceste k deeskalácii konfliktu a reintegrácii Donbasu".


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ZRÁŽKA DVOCH ÁUT: V Dolnom Kubíne sú traja zranení
<< predchádzajúci článok
V Bangladéši najmenej 40 ľudí podľahlo horúčke dengue

Ukrajina zjednodušínadobúdanie občianstva pre prenasledovaných Rusov - diskusné fórum čitateľov