Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2024

Ukrajinské námorné drony dopravia tonu výbušnín na tisíc kilometrov, môžu udrieť takmer kdekoľvek v Čiernom moriModernizované ukrajinské drony dokážu dopraviť takmer tonu výbušnín na vzdialenosť tisíc kilometrov. Ako referuje web Suspiľne, povedal to hovorcaZdieľať
ukraine_russia_war_48795 676x451 15.4.2024 (SITA.sk) - Modernizované ukrajinské drony dokážu dopraviť takmer tonu výbušnín na vzdialenosť tisíc kilometrov.


Ako referuje web Suspiľne, povedal to hovorca Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Artem Dechťarenko.

Nové generácie dronov


Súčasný dron Sea Baby sa podľa zástupcu SBU líši od predchádzajúceho modelu vzhľadom a technickými vlastnosťami a je tiež schopný dopraviť takmer tonu výbušnín na vzdialenosť tisíc kilometrov. "To znamená, že SBU môže dosiahnuť cieľ takmer kdekoľvek v Čiernom mori."

Viac o téme: Vojna na UkrajineDechťarenko neprezradil všetky technické charakteristiky. Poznamenal však, že ide o „nové generácie bezpilotných lietadiel“, na ktorých zlepšení spoločne pracujú experti SBU, ministerstva vnútra a ďalší vývojári.

Predtým nemali alternatívu


Podľa Dechťarenka v roku 2022 neexistovala vo svete alternatíva k námorným útočným dronom SBU. Existujúce západné bezpilotné lietadlá boli veľké, ale nemanévrovateľné, navyše ich mohli ľahko odhaliť „nepriateľské radary“.

"Dnes dron v hodnote 8,5 milióna hrivien zničí nepriateľskú vojnovú loď v hodnote niekoľkých desiatok miliónov dolárov,“ povedal Dechťarenko, podľa ktorého tieto drony zasiahli už 11 ruských lodí a tiež Krymský most.


Zdroj: SITA.sk - Ukrajinské námorné drony dopravia tonu výbušnín na tisíc kilometrov, môžu udrieť takmer kdekoľvek v Čiernom mori © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ukrajinská armáda zaútočila raketami na ruské veliteľské stanovište na okupovanom Kryme
<< predchádzajúci článok
Druhý proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom bude pokračovať v máji