Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júla 2019

Ukrajinský parlament schválil nový zákon o voľbáchIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Kyjev 11. júla (TASR) - Ukrajinský parlament schválil vo štvrtok nový zákon o voľbách. Za návrh hlasovalo 230 poslancov 450-členného parlamentu, informovala agentúra UNIAN.


Nový volebný zákon je kombináciou piatich existujúcich zákonov, a to o parlamentných voľbách, o prezidentských voľbách, o miestnych voľbách, o ústrednej volebnej komisii a o jednotnom štátnom registri voličov.

Prechodné a záverečné ustanovenia stanovujú, že zákon nadobudne účinnosť 1. decembra 2023, to znamená, že bude platný v nasledujúcich prezidentských a parlamentných voľbách.

V predčasných parlamentných voľbách naplánovaných na 21. júla 2019 sa budú poslanci voliť podľa starého systému.

Nové volebné pravidlá ustanovujú pomerný volebný systém pre voľby poslancov parlamentu s jedným celoštátnym volebným zoznamom, ktorý tvoria politické strany. Do parlamentu sa dostanú strany, ktoré prekročia päťpercentnú hranicu.

Do parlamentu môže kandidovať osoba, ktorá má najmenej 21 rokov a žila na území Ukrajiny počas posledných piatich rokov pred dňom volieb.

Zákon predpokladá vytvorenie celoštátneho volebného obvodu pokrývajúceho celé územie Ukrajiny, ktorá sa momentálne skladá z 27 volebných obvodov - väčšinou zhodujúcich sa s hranicami existujúcich oblastí. Avšak Kyjevská oblasť aj Dnipropetrovská oblasť sú rozdelené do dvoch volebných obvodov, a to z dôvodu veľkého počtu voličov. Volebný obvod Krymskej autonómnej republiky sa spojil s volebným obvodom Chersonskej oblasti do jedného volebného obvodu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Starostka Z. Aufrichtová je pobúrená udalosťami na Ventúrskej ulici
<< predchádzajúci článok
Polícia varuje pred kombináciou alkoholu a kúpania

Ukrajinský parlament schválil nový zákon o voľbách - diskusné fórum čitateľov