Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

07. decembra 2021

USA oznámili diplomatický bojkot hier v PekinguVláda USA o svojom rozhodnutí informovala medzinárodných partnerov a nechala na nich, aby sa sami rozhodli, či bojkotovať hry, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová.Zdieľať
USA oznámili diplomatický bojkot hier v Pekingu

Spojené štáty americké nevyšlú na zimné olympijské hry do Pekingu žiadnych predstaviteľov vlády. V pondelok oznámili diplomatický bojkot športového sviatku, ktorý sa uskutoční od 4. do 20. februára 2022.


Dôvodom bojkotu, ktorý však nezabráni účasti športovcov, je porušovanie ľudských práv v Číne. "Bidenova administratíva nevyšle žiadne diplomatické alebo oficiálne zastúpenie na zimné olympijské a paralympijské hry 2022 v Pekingu vzhľadom na pokračujúcu genocídu a zločiny voči ľudskosti v Sin-ťiangu v Čínskej ľudovej republike a ďalšie porušovanie ľudských práv. Športovci v tíme USA majú našu plnú podporu," uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Podľa jej slov budú amerických športovcov podporovať z domova.

Psakiová povedala, že vláda USA o svojom rozhodnutí informovala medzinárodných partnerov a nechala na nich, aby sa sami rozhodli, či bojkotovať hry. Pekingu uviedol, že na prípadný bojkot bude reagovať "rozhodnými protiopatreniami", uviedla agentúra dpa.

Čína čelí dlhodobo kritike pre porušovanie ľudských práv a americkí predstavitelia vyhlásili, že považujú kroky jej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti. Množstvo ľudskoprávnych organizácií vyzvalo aj na úplný bojkot hier v Pekingu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Djokovič by sa mal predstaviť na ATP Cupe v Sydney. Stále však tají, či je zaočkovaný
<< predchádzajúci článok
NHL: Tatar ako jediný uspel v nájazdoch, New Jersey však Ottawu neporazil

USA oznámili diplomatický bojkot hier v Pekingu - diskusné fórum čitateľov