Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. decembra 2019

USA plánuje obnoviť rozhovory s TalibanomOsobitný vyslanec USA pre Afganistan Zalmaj Chalílzád v krátkom čase obnoví rozhovory s predstaviteľmi afganského militantného hnutia Taliban. Informovala o tom v stredu ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Washington 4. decembra (TASR) - Osobitný vyslanec USA pre Afganistan Zalmaj Chalílzád v krátkom čase obnoví rozhovory s predstaviteľmi afganského militantného hnutia Taliban. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva zahraničných vecí.


K obnoveniu rozhovorov medzi Spojenými štátmi a Talibanom by malo dôjsť tri mesiace po tom, čo ich americký prezident Donald Trump neočakávane ukončil.

Zalmaj Chalílzád odcestuje do Kataru, aby "sa znovu zapojil do rozhovorov s Talibanom a hovoril o krokoch, ktoré by mohli viesť k vnútroafganskému dialógu a mierovému riešeniu vojnového konfliktu, konkrétne k zníženiu miery násilia, čo by viedlo k uzavretiu prímeria", uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva zahraničných vecí.

Americký prezident Donald Trump v septembri krátko pred naznačovanou možnou dohodou s Talibanom vyhlásil rozhovory, ktoré USA s týmto islamistickým hnutím viedli viac než rok, za "mŕtve". Bezprostredným dôvodom bol útok v Kábule, pri ktorom zahynul americký vojak. Taliban po prerušení rozhovorov so Spojenými štátmi viackrát vyjadril pripravenosť rokovania obnoviť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kurz eura v stredu mierne vzrástol
<< predchádzajúci článok
Zelenskyj chce, aby všetci ukrajinskí zajatci oslavovali sviatky doma

USA plánuje obnoviť rozhovory s Talibanom - diskusné fórum čitateľov