Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. apríla 2019

USA plánujú zverejniť zredigovanú Muellerovu správu vo štvrtokAmerické ministerstvo spravodlivosti predpokladá, že vo štvrtok ráno zverejní zredigovanú verziu záverečnej správy osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorá sa ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Washington 15. apríla (TASR) - Americké ministerstvo spravodlivosti predpokladá, že vo štvrtok ráno zverejní zredigovanú verziu záverečnej správy osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorá sa týka údajného zasahovania Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016. Oznámila to v pondelok hovorkyňa tohto rezortu Kerri Kupecová.


Kupecová podľa agentúry AP uviedla, že zredigovanú verziu poskytne ministerstvo Kongresu i verejnosti.

Osobitný vyšetrovateľ ministerstva spravodlivosti Robert Mueller ukončil vyšetrovanie 22. marca 2019, pričom následne správu z neho predložil ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi. Minister potom 24. marca zverejnil v liste adresovanom Kongresu krátke štvorstranové zhrnutie najdôležitejších záverov z Muellerovho vyšetrovania, podľa ktorých sa volebný tím súčasného prezidenta USA Donalda Trumpa nedopustil spolčenia s Ruskom.

Muller podľa Barrových záverov nedospel počas 22 mesiacov vyšetrovania ani k definitívnej odpovedi na otázku, či sa Trump pokúšal mariť vyšetrovanie. Prezidenta podľa Barra viny nezbavil, ale ani nedospel k tomu, že by sa tohto trestného činu skutočne dopustil.

Celá Muellerova takmer 400-stranová správa zatiaľ podlieha utajeniu. Jej zverejnenie okamžite po Barrovej kontroverznej správe žiadali v plnom znení demokrati. Samotný Barr pred časom informoval, že dokument musí zredigovať tak, aby v ňom neboli najcitlivejšie časti, ktoré musia zostať utajené.

Samotný Trump i Biely dom na zmienené Barrove zhrnutie Muellerovej správy reagovali hneď 24. marca vyhlásením, že prezidenta úplne očistilo.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vlaky minulý týždeň zrazili osem ľudí, prežil len jeden
<< predchádzajúci článok
Danko bude rešpektovať postup prezidenta v prípade menovania sudcov ÚS

USA plánujú zverejniť zredigovanú Muellerovu správu vo štvrtok - diskusné fórum čitateľov