Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

19. septembra 2019

USA pokračujú vo vyzbrojovaní Kurdov v SýriiIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Washington 19. septembra (TASR) - Spojené štáty pokračujú v poskytovaní zbraní a vozidiel kurdským silám na severovýchode Sýrie. Deje sa tak aj napriek vytvoreniu nárazníkovej zóny s Tureckom pozdĺž hranice, informovala v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na predstaviteľa amerického rezortu obrany.


USA podľa Pentagónu dodávajú materiál jednotkám Sýrskych demokratických síl (SDF) pre boj so skupinou Islamský štát (IS).

"Pokračujeme v poskytovaní veľmi prispôsobených zbraní a vozidiel pre SDF," povedal Chris Mayer, šéf pracovnej skupiny pre boj s džihádistami na americkom ministerstve obrany.

"Sme veľmi transparentní, čo sa týka týchto dodávok," konštatoval Maier a dodal, že Turecku každý mesiac hlásia, o aké zbrane a vozidlá ide.

Američanmi vedená koalícia proti IS sa spolieha na SDF, alianciu arabských a kurdských bojovníkov, v boji s radikálmi z IS.

Turecko, s ktorým USA zriadili nárazníkovú zónu pozdĺž sýrsko-tureckej hranice, považuje kurdskú časť SDF, nazývanú Ľudové obranné jednotky (YPG), za teroristickú skupinu.

Maier, ktorý nazýva nárazníkovú zónu "bezpečnostným mechanizmom", uviedol, že už došlo k piatim spoločným vzletom vrtuľníkov ozbrojených síl USA a Turecka a prvá spoločná pozemná hliadka sa uskutočnila 8. septembra.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredajšom televíznom prejave zopakoval svoju hrozbu, že začne s vojenskými útokmi proti Kurdom, ak sa nestiahnu z tureckej hranice do konca tohto mesiaca.

Ankara považuje YPG za odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná a od roku 1984 vedie povstanie na tureckom území.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Tropická búrka Lorena sa pri pobreží Mexika zmenila na hurikán
<< predchádzajúci článok
Nemecko, Kuvajt a Belgicko vyzvali OSN hlasovať o prímerí v Idlibe

USA pokračujú vo vyzbrojovaní Kurdov v Sýrii - diskusné fórum čitateľov