Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. júna 2019

USA sú znepokojené hongkonským kontroverzným zákonom o extradíciiIlustračná snímkaZdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Washigton 11. júna (TASR) - Spojené štáty vyzvali v pondelok Hongkong, aby sa zaoberal obavami svojich obyvateľov z kontroverzného vládneho návrhu zákona, ktorý má umožniť vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestných činov do Číny. Nedeľné hromadné protesty totiž podľa USA ukázali rozmer odporu voči nemu, informuje v noci na utorok agentúra AFP.


Americké ministerstvo zahraničných vecí opäť vyjadrilo svoje znepokojenie nad návrhom zákona, ktorý propekinská šéfka hongkonskej exekutívy Carrie Lamová odmietla v pondelok stiahnuť. Neustúpila tak tlaku doteraz najväčších protestov od roku 1997, keď Hongkong prešiel spod britskej pod čínsku správu.

"Včerajšia pokojná demonštrácia státisícov Hongkončanov jasne ukazuje verejný odpor voči navrhovanej legislatívnej úprave," povedala pred novinármi hovorkyňa rezortu americkej diplomacie Morgan Ortagusová.

"Tiež sme znepokojení, že návrh zákona môže poškodiť hongkonské podnikateľské prostredie a našich občanov, žijúcich alebo navštevujúcich Hongkong, vystaviť vrtošivému čínskemu súdnemu systému".

Ortagusová predstaviteľov Hongkongu zároveň vyzvala, aby uvedený návrh prediskutovali so "širokou škálou miestnych a medzinárodných zainteresovaných strán".

Lamovej vláda navrhuje legislatívnu úpravu, ktorá by umožnila vydávanie podozrivých do všetkých jurisdikcií, s ktorými Hongkong dosiaľ nemá príslušnú zmluvu - vrátane pevninskej Číny. Podľa vládnych predstaviteľov je to potrebné, aby sa vyplnili existujúce právne medzery a mesto prestalo byť útočiskom pre utečencov pred zákonom.

Návrhy však vyvolali odpor širokého spektra skupín v Hongkongu. Podľa kritikov nie je justičný systém v Číne nezávislý a nezodpovedá medzinárodným štandardom. Znepokojenie vyjadrili aj obchodné, právne, ľudskoprávne a novinárske organizácie s tým, že navrhované zmeny poškodia povesť Hongkongu v oblasti právnej nezávislosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny ropy vzrástli
<< predchádzajúci článok
Magnézium – malý zázrak proti kŕčom

USA sú znepokojené hongkonským kontroverzným zákonom o extradícii - diskusné fórum čitateľov