Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Radíme

07. júla 2010

Ušetriť elektrinu v domácnosti sa dá rôznymi spôsobmi



Ako znížiť spotrebu elektriny a už sa netrápiť nedoplatkami? Táto otázka rezonuje momentálne v mnohých domácnostiach, a to hlavne po období vyúčtovania energií.



Zdieľať
Ako znížiť spotrebu elektriny Niektorí z nás zostali doslova nemilo prekvapení nedoplatkami ako za vodu, teplo, tak aj za elektrinu. Dá sa však ušetriť napríklad na tejto položke? Je v našej moci prijať také opatrenia, aby sme toľko nemíňali a zároveň žili v pohodlí a neobmedzovali sa?
 
Využívať elektrinu je možné aj rozumne
Spotreba elektrickej energie závisí ako na príkone spotrebiča, tak aj na jeho prevádzkovej dobe. Pokiaľ je domácnosť vybavená plynovým sporákom a nie je tam elektrické ohrievanie vody na umývanie riadu, je podieľ na spotrebe nasledujúci: chladnička a mraznička (30-40%), práčka (20-35%), osvetlenie (10-20%), domáca elektronika (5-12%), ostatné spotrebiče ako vysávač, žehlička a iné (5-15%). Staršie prístroje majú zvyčajne vyššiu spotrebu elektriny, preto je potrebné sa zamerať na spotrebiče s vyšším príkonom (televízia, elektromotory) alebo s dlhou dobou prevádzky (chladička, mraznička). V jednotlivých prípadoch by mala byť zistená spotreba a počet používania prístroja, aby sa dokázali nastaviť možnosti úspory. K tomuto účelu je možné použiť merač spotreby elektriny (powermeter) a hlavne pravidelne sledovať zmeny cien elektriny.


Trh ponúka veľký sortiment výrobkov – od niekoľko veľmi úsporných, až po výrobky, ktoré sú doslova požieračom elektriny. Napríklad nová práčka spotrebuje o 60% elektriny menej, ako starší model! Z toho dôvodu je preto dôležité naučiť sa zaobchádzať s prístrojmi tak, aby sme spotrebovali čo najmenej elektriny. A za peniaze, ktoré ušetríte, si môžete kúpiť buď nové, alebo si užiť peknú dovolenku.

Ušetriť za elektrinu môžete aj zmenou dodávateľa
Sloboda zvoliť si iného dodávateľa elektriny je na Slovensku už od júla 2007. Alternatívni dodávatelia ponúkajú okrem nižšej ceny za elektrinu aj benefity prozákaznicky ladeného servisu, flexibilnejšie riešenie potrieb zákazníkov, ako napríklad aj v rámci optimálneho nastavenia distribučných sadzieb a tarifov. „Klientovi poskytujeme poradenstvo, pretože skoro až 30% domácností má chybne nastavené parametre odberu. Zákazníkovi zároveň podrobne vysvetlíme presný obsah faktúry. Zistili sme totiž, že mnoho užívateľov práve tomuto učtovnému dokladu nerozumie a tým pádom netuší, ako môže s faktúrou pracovať,“ hovorí René Grebeň, hovorca Energetického centra a.s. Benefitom je aj individuálna kontrola každej vystavenej faktúry, takže reklamácie, ktorých sa neraz obávame, v tomto prípade hrozia minimálne. Samozrejmosťou sú aj výhodne nastavené zmluvy a benefity z nej vypývajúce. Ako napríklad produkt EuroEnergia, vďaka ktorému sa záujemca môže stať klientom Energetického centra a.s. bez zaplatenia akéhokoľvek poplatku a využiť v prípade záujmu 2-mesačnú výpovednú lehotu.
 
Praktické a užitočné informácie

Rúra
Odporúčaná teplota v kuchyni je 20°C. Rúru behom pečenia zbytočne neotvárajte, výhodou sú napríklad presklené dvierka. Jedlo pred pečením radšej rozmrazte.

Chladnička a mraznička
Umiestnite ju na chladné a suché miesto – optimálne do miestnosti s teplotou 17°C. S každým stupňom nad 20 rastie jej spotreba o 6%.  Prístroj by nemal byť blízko steny, v rohu ani vo výklenku. Pre obyčajnú prevádzku stačí, aby sa chladnička chladí na 5°C, pri teplote 3°C rastie jej spotreba o 15%. Pravidelne ju odmrazujte, pretože námraza vyššia než 3 mm zvyšuje spotrebu prúdu až o 75%. Do chladničky nedávajte teplé jedlo. Pre jednotlivca stačí 120 litrová chladnička a 50 až 80 litrová mraznička. Pre väčšiu domácnosť počítajte so 60 litrami na osobu a keď nakupujete do zásoby, zvýšte objem až na 130 litrov na každého.

Umývačka riadu
Umývačka v porovnaní s umývaním riadu pod tečúcou vodou ušetrí až 40% energie. Zapnite ju, až bude plná, riady radšej predtým opláchnite v dreze. Umiesnite ju ďalej od chladničky, pretože uvoľnené teplo a vlhkosť spôsobujú nárast spotreby chladničky. Nepoužívajte predmývacie programy.

Elektrický sporák
 U jedla s dlhšou dobou varu používajte papiňák, ušetríte až 40% elektriny. Vodu varte v zatvorenom hrnci, znížite spotrebu až o polovicu. Využívajte zvyšné teplo varných platničiek na dovarenie pokrmov. Hrnce s vypuklým dnom nepoužívajte, zvyšujú spotrebu energie až o tretinu. Používajte nerezové alebo zo zosilneným dnom, pretože dobre vedú teplo.

Žiarovky
Používajte úsporné žiarovky, ušetríte až 80% elektriny pri rovnakej hladine osvetlenia. A ako prvé vymeňte tie, ktoré najviac používate. Klasické žiarovky používajte len na krátkodobé svietenie na chodbách a dekoratívnom osvetlení. Keď opúštate miestnosť, zhasnite. To však neplatí v prípade úsporných žiaroviek, ak idete preč na menej než hodinu. Tie sa častým zapínaním a vypínaním ničia.  

Televízia, video a DVD
Televíziu a aj ostatné prístroje vypínajte zo zástrčky, pretože spotrebúvajú prúd aj v režime stand-by. Použiť môžete napríklad predlžovací kábel s viacerými zástrčkami a vypínačom. Nezabudnite ani na nabíjačku na mobil. Používajte program „sleep“, s ktorým sa televízia a aj hi-fi samé vypnú.

Počítač s príslušenstvom
Vymeňte starý monitor za LCD obrazovku. No ak máte na výber, zvoľte si rašej notebook, je úspornejší ako stolný počítač.

Práčka
Perte len v prípade, ak je práčka plná a s kvalitným práškom. Môžete tak prať na nižšiu teplotu. Bielizeň žmýkajte na 500 otáčok, zbytočne nedávajte predpieranie ani vyváranie, voľte krátke programy. Práčka by nemala byť vedľa chladničky, pretože teplo a vlhkosť, ktoré sa uvolňuje, spsobujú nárast spotreby chladničky. Prístroj postavte na rovnú a pevnú podlahu. Nerovnosti predlžujú žmýkanie a zvyšujú tak spotrebu.

Sušička
Ak máte viac bielizne, druhú várku naložte hneď, ako sa skončí prvý cyklus – bubon sušičky sa na prevádzkovú teplotu ohreje rýchlejšie. Dajte prednosť samostatnej sušičke s bubnom na 5 kg bielizne. Moderné typy majú najnižšiu spotrebu.

Žehlička
Obmedzte žehlenie, ak nebude bielizeň až tak zmačkaná. A to dosiahnete vďaka tomu, že pri praní znížite žmýkanie. Ako prvé žehlite bavlnu a jemnú bielizeň dožehlite zvyšným teplom už s vypnutou žehličkou.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bažant Pohoda 2010 štartuje už zajtra
<< predchádzajúci článok
Na prípravu Pohody dozerajú inžinieri