Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2019

Ústavnoprávny výbor odobril spôsob sčítania obyvateľstva v roku 2021Na archívnej snímke rokovacia sála NR SR v Bratislave.Zdieľať
Na archívnej snímke rokovacia sála NR SR v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian
Bratislava 11. júna (TASR) - Blížiace sa sčítanie obyvateľov, domov a bytov na Slovensku bude Štatistický úrad (ŠÚ) SR realizovať v období od 1. júna 2020 do 31. marca 2021. Integrované sčítanie má znížiť administratívu a spresniť údaje. V prípade sčítania obyvateľov sa zber dát uskutoční od 15. februára do 31. marca 2021, zber dát v prípade sčítania domov a bytov sa začne 1. júna 2020 a bude trvať do 12. februára 2021. Vyplýva to z návrhu zákona o sčítaní obyvateľov, domov a bytov v roku 2021, ktorý v utorok odobrili členovia parlamentného ústavnoprávneho výboru.


Členovia výboru zároveň navrhli zmenu v sadzbách pokút. Návrh zákona má totiž určiť aj správne delikty za porušenie povinností podľa zákona. V prípade sčítania osôb by mohla za neposkytnutie údajov podľa zákona uložiť obec pokutu vo výške od 25 do 250 eur. Pôvodný návrh zákona počítal s rozpätím sadzby od 50 do 500 eur. Ostatné návrhy v otázke pokút ostali nezmenené. V prípade porušenia povinnosti správcom bytového domu sa výška pokuty môže pohybovať v rozmedzí od 250 do 1500 eur. Zákon vymedzuje aj sankcie za porušenie povinnosti zachovávať mlčanlivosť o vyzbieraných údajoch, v tomto prípade môže ŠÚ uložiť pokutu vo výške 200 až 5000 eur.

Okrem zníženia administratívnej záťaže respondentov by mala integrovaná forma sčítania zvýšiť kvalitu údajov a informácií a prispieť k harmonizácii údajov o počte obyvateľov. Sčítacie formuláre majú byť dostupné okrem štátneho jazyka aj v jazyku maďarskom, rómskom, rusínskom, ukrajinskom, anglickom, francúzskom a nemeckom.

Povinnou osobou pre sčítanie obyvateľov je samotný obyvateľ, respektíve jeho zákonný zástupca, alebo zriaďovateľ či zakladateľ zariadenia. Povinnou osobou pre sčítanie domov a bytov je obec a správca bytového domu.

Návrh zákona má vymedziť údaje, ktoré sa zisťujú sčítaním, určuje činnosti kontaktného miesta, postavenie, práva a povinnosti asistenta sčítania, vrátane podmienok jeho vymenovania, úlohy ŠÚ, obce a spolupracujúcich ministerstiev, taktiež postup pri sčítaní osobitných kategórií obyvateľov, spôsob spracovania údajov z elektronických formulárov a administratívnych zdrojov i ochranu pred zneužitím získaných údajov.

Zákon má zabezpečiť získanie vzájomne prepojených, spoľahlivých, porovnateľných, unikátnych údajov a informácií o stave spoločnosti, jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach, o životných podmienkach obyvateľov a bývaní.

Sčítanie bude súčasťou celosvetového programu populačných, domových a bytových cenzov uskutočňovaných pod záštitou Európskej únie a Organizácie Spojených národov. Členské štáty EÚ majú povinnosť uskutočniť sčítanie v tom istom roku (2021) a zisťovať údaje podľa rovnakých, respektíve porovnateľných definícií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Školský výbor prerušil rokovanie o škôlkach: Chýba vyjadrenie ZMOS-u
<< predchádzajúci článok
Severná Kórea obvinila USA z neplnenia záväzkov zo summitu Trump-Kim

Ústavnoprávny výbor odobril spôsob sčítania obyvateľstva v roku 2021 - diskusné fórum čitateľov