Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2021

Ústavný súd by mal podľa Kolíkovej posúdiť otázku referenda, je v rozpore s princípmi právneho štátuZáležitosť prípadného referenda o predčasných voľbách by mal posúdiť Ústavný súd SR. Skonštatovala to v ...Zdieľať
bp_1208 676x451 3.5.2021 (Webnoviny.sk) - Záležitosť prípadného referenda o predčasných voľbách by mal posúdiť Ústavný súd SR. Skonštatovala to v pondelok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).


Podľa ministerky v tejto súvislosti totiž existuje argument „predvídateľnosti", teda, že parlament má fungovať štyri roky, a keď ľudia idú k voľbám, volia si zástupcov na štyri roky.

Spochybniť by sa mohli každé voľby


„To znamená, že takáto otázka, ja vnímam, je vlastne v rozpore s princípmi právneho štátu. Keď predpokladáme, že jednotlivé ústavné inštitúcie tu nejak fungujú a nie je možné zmeniť výsledok na základe toho, že sa nám nepáči, ako to práve dopadlo," povedala ministerka s tým, že takto by bolo možné spochybniť každé voľby napríklad už mesiac po ich konaní.

„Tých 350 000 podpisov sa dá povedať, že sa vždy nájde," uviedla Kolíková s tým, že takáto situácia by spôsobovala v štáte chaos.

Podobná situácia bola aj v Česku


Podľa vicepremiérky a šéfky strany Za ľudí Veroniky Remišovej je v ústave jasne uvedené, že poslanec je volený na štyri roky. „Takáto situácia už nastala aj v Českej republike, kde sa ústavný súd jasne proti tomuto vyjadril," dodala.

Petičný výbor v pondelok v podateľni Prezidentského paláca odovzdal petíciu za vyhlásenie referenda o predčasných voľbách. Tá obsahuje vyše 600-tisíc podpisov. Podľa zástupcov petičného výboru ide o najrýchlejšie vyzbieranú občiansku petíciu v histórii Slovenska. Dokumenty od petičného výboru prevzal Metod Špaček, vedúci kancelárie prezidentky SR Zuzany Čaputovej.


Zdroj: Webnoviny.sk - Ústavný súd by mal podľa Kolíkovej posúdiť otázku referenda, je v rozpore s princípmi právneho štátu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Remišová volá po zmene zákona o slobodnom prístupe k informáciám, mnohé údaje zostávajú skryté
<< predchádzajúci článok
Čaputová už má petíciu o predčasných voľbách, na hárkoch je viac ako 600-tisíc podpisov

Ústavný súd by mal podľa Kolíkovej posúdiť otázku referenda, je v rozpore s princípmi právneho štátu - diskusné fórum čitateľov