Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

29. februára 2024

Ústavný súd ešte môže zrušiť celú novelu Trestného zákona, pripomína Dostál (video)Ústavný súd (ÚS SR) môže ešte vyhlásiť za protiústavnú, a tým zrušiť ...Zdieľať
sni mka obrazovky 2024 02 29 o 10.27.52 676x374 29.2.2024 (SITA.sk) - Ústavný súd (ÚS SR) môže ešte vyhlásiť za protiústavnú, a tým zrušiť celú novelu Trestného zákona. Na tlačovej besede to vo štvrtok pripomenul opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS) s tým, že súd prijal podnety o možnej protiústavnosti novely na ďalšie konanie v celom rozsahu. Reagoval tým, na vyjadrenie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, podľa ktorého je nepozastavenie účinnosti zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry úspechom koalície.


Dostál však zdôraznil, že ústavný súd momentálne pozastavil účinnosť len tých častí novely, ktoré, „keby nadobudli účinnosť, mohli byť ohrozené práva a slobody“.

Podľa Dostálovej straníckej kolegyne Márie Kolíkovej ústavný súd vyslal svojím rozhodnutím signál, že „víťaz nemôže všetko“.

„V kritických chvíľach sa ukázal ako silná inštitúcia pre demokraciu,“ skonštatovala Kolíková. Exministerka spravodlivosti osobitne ocenila rýchlosť a včasnosť rozhodnutia súdu. Dodala, že očakáva bezodkladné zverejnenie uznesenia ÚS SR v Zbierke zákonov.


Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu podnety týkajúce sa koaličnej novely Trestného zákona. Vyplýva to z uznesenia súdu po štvrtkovom zasadnutí pléna. Zároveň súd rozhodol o pozastavení účinnosti niektorých častí novely.

Podľa zdroja agentúry SITA, ktorý si neželal byt menovaný, by sa pozastavené časti mali týkať znižovania trestných sadzieb a skracovania premlčacích lehôt za niektoré trestné činy. Takisto sa pozastavené časti týkajú navrhovanej kompetencie ministra spravodlivosti zasahovať do schválených dohôd o vine a treste. Pozastavené časti sa netýkajú zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.


V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdroj: SITA.sk - Ústavný súd ešte môže zrušiť celú novelu Trestného zákona, pripomína Dostál (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zriedkavým metabolickým ochorením fenylketonúriou trpí na Slovensku približne 400 ľudí. Ochorenie sa od roku 1975 zisťuje skríningom už v pôrodnici
<< predchádzajúci článok
Koalícii sa nepodarilo rozložiť právny štát, reaguje Korčok