Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. apríla 2007

Ústavný súd podľa Harabina neporušuje zákonPodpredseda vlády, minister spravodlivosti Štefan Harabin dnes na brífingu pred novinármi vyhlásil, že by si nikdy nedovolil povedať, že Ústavný súd SR porušuje zákon v súvislosti s tým, že ...Zdieľať

KOŠICE 12. apríla (WEBNOVINY) - Podpredseda vlády, minister spravodlivosti Štefan Harabin dnes na brífingu pred novinármi vyhlásil, že by si nikdy nedovolil povedať, že Ústavný súd SR porušuje zákon v súvislosti s tým, že nezaviedol elektronickú podateľňu. Harabin sa dnes prvý raz na pôde ÚS stretol s jeho predsedníčkou Ivettou Macejkovou.

„Nikdy by som si nedovolil povedať, že ústavný súd porušuje zákon. O tejto veci už rozhodlo plénum ÚS v roku 2004 ako aj sudcovia v pléne pre nové funkčné obdobie pod vedením predsedníčky Macejkovej. Ja toto rozhodnutie môžem len akceptovať, nebudem o ňom diskutovať, no pritom môžem mať na túto vec svoj názor,“ povedal Harabin. Doložil, že aj na všeobecných súdoch sú už toľké výnimky týkajúce sa elektronickej podateľne, že neplní stopercentne svoju funkciu. Predsedníčka ÚS Ivetta Macejková v tejto súvislosti uviedla, že trvá na zverejnenom stanovisku ÚS, že nijaký zákon im neukladá zaviesť elektronickú podateľňu a nijaký zákon neporušili.

Harabin zdôraznil, že s Macejkovou hovoril aj o posilnení vážnosti a kreditu ústavného súdu. Ako uviedol, nemôže sa stávať, že ÚS vydá rozhodnutie o zbytočných prieťahoch v súdnom konaní a ten istý všeobecný súd sa v tom istom prípade dopustí tej istej chyby znova. „Právna kultúra je v tomto smere na bode mrazu, keď nie sú rešpektované rozhodnutia ústavného súdu,“ povedal Harabin. Na otázku agentúru SITA, aké mieni zaviesť nápravné opatrenia voči všeobecným súdom odvetil, že vo funkcii je len deväť mesiacov, ale realizoval už viacero opatrení a ďalšie pripravuje. V novele Trestného zákona by malo byť ustanovenie, že ak sudca nebude rešpektovať rozhodnutie ÚS, bude môcť byť trestne stíhaný. Okrem toho bude od predsedov súdov vyžadovať razantnejšie využívanie disciplinárneho stíhania sudcov. Zdôraznil, že je za všetky riešenia, ktoré povedú k zvýšeniu vážnosti ÚS.

Ako minister uviedol, s predsedníčkou ÚS hovorili aj o zámeroch novelizovať zákon o ústavnom súde ako aj možnosti iného spôsobu vybavovania sťažností občanov na porušovanie ich práva na súdne konanie bez zbytočných prieťahov, pričom by ÚS riešil len sťažnosti namierené voči Najvyššiemu súdu SR, ostatné voči nižším súdom by riešili súdy vyššej inštancie.

Harabin uviedol, že sa informoval o zámere predsedníčky Macejkovej inovovať interiéry ústavného súdu. „Poradil som jej, nech si nábytok objedná z výrobne, kde robia odsúdení. Máme ho na ministerstve a je kvalitný. Sám si taký od nich objednám a dám urobiť na mieru,“ odporúčal Harabin.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Alpách havarovala nemecká stíhačka
<< predchádzajúci článok
V Tatralandii bolo na Veľkú Noc vypredané

Ústavný súd podľa Harabina neporušuje zákon - diskusné fórum čitateľov