Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

09. júla 2024

Útočiť na deti a civilistov vo vojne je podľa Druckera absolútne neprijateľné, Dolinková ponúkla kapacity NÚDCHÚtočiť na deti a civilistov v akejkoľvek vojne či konflikte je absolútne neprijateľné. Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Zdieľať
668d180b8c31c072333275 676x451 9.7.2024 (SITA.sk) - Útočiť na deti a civilistov v akejkoľvek vojne či konflikte je absolútne neprijateľné. Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) v súvislosti s ruským raketovým útokom na detskú nemocnicu v Kyjeve.


Dodal, že nevie, čo iné by k tomu mohol povedať, akcentoval, že je to neakceptovateľné.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


Dolinková ponúkla kapacity NÚDCH


Poukázal tiež, že jeho kolegyňa, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) ihneď ponúkla ukrajinskej strane kapacity slovenského Národného ústavu detských chorôb pre ukrajinské deti, ktoré prišli o možnosť liečby.

„To bola okamžitá reakcia. Hádam nečakáte, že by tu niekto polemizoval o tom, že by sme niečo iné povedali ako - neakceptovateľnosť kohokoľvek a kdekoľvek na svete takto zaútočiť na civilistov, na deti a na nemocnicu," zdôraznil minister.

Najdôležitejšie je konať


Na otázku, či vláda nevydá spoločné vyhlásenie, v ktorom by tento útok odsúdila, Drucker povedal, že sa nebráni „tisícom všelijakých deklarácií, ktoré neviem, či sú úplne také praktické".

Poukázal, že útok odsúdila Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov, respektíve mnohí jej členovia. Podľa šéfa rezortu školstva je najdôležitejšie konať, pričom opäť poukázal na ponuku ministerky zdravotníctva.

„Nechcem to zľahčovať, nechcem teraz pôsobiť, že sa niečomu vyhýbam, ale urobiť gesto a nekonať potom aj vo veciach, v ktorých môžete pomôcť, by nebolo fér," myslí si. Podľa Druckerových slov slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) komunikuje so svojím ukrajinským náprotivkom a potvrdil mu slovenskú ponuku. „To sú činy,“ uzavrel.


Pomoc deťom


Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) ponúkol pomoc kyjevskej detskej nemocnici s umiestnením ťažko chorých detí.

V pondelok 8. júla ráno po prvých informáciách o bombardovaní nemocnice v Kyjeve sa prednostka kliniky Alexandra Kolenová spojila s medzinárodnou organizáciou St. Jude Global, ktorá v krízových situáciách hľadá aj možnosti ako pomôcť pacientom v krajinách, kde to situácia neumožňuje.

„Naším cieľom je poskytnúť okamžitú podporu tým najzraniteľnejším - deťom, ktoré sa ocitli v mimoriadne ťažkej situácii a ak bude treba, vedia sa kolegovia na nás obrátiť aj v prípade iných diagnóz," dodal riaditeľ nemocnice Peter Bartoň.

Pondelkový útok na Kyjev


Počet obetí pondelkového ruského raketového útoku na Kyjev sa zvýšil na 31 mŕtvych a 117 zranených. Oznámil to šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko. Medzi mŕtvymi sú aj štyri deti. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda.

Jedno z miest, ktoré Rusi v pondelok v Kyjeve zasiahli, bola detská nemocnica Ochmatdyt. Tam o život prišli dvaja ľudia, vrátane jedného lekára, a 32 ľudí utrpelo zranenia. Pátracie a záchranné operácie sa v zariadení už skončili.


Zdroj: SITA.sk - Útočiť na deti a civilistov vo vojne je podľa Druckera absolútne neprijateľné, Dolinková ponúkla kapacity NÚDCH © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čerpanie v programovom období 2014 – 2020 bude z hľadiska histórie eurofondov rekordné (video)
<< predchádzajúci článok
Indický premiér vyzval Putina, aby ukončil vojnu na Ukrajine