Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. novembra 2012

Útok v Bengází spáchali teroristi, tvrdí bývalý šéf CIAÚtok na americký konzulát v líbyjskom Bengázi, pri ktorom prišli o život štyria ľudia vrátane veľvyslanca USA Chrisa Stevensa, nebol náhodný. V piatok to pred členmi amerického ...Zdieľať
utokbengazi WASHINGTON 17. novembra (WEBNOVINY) - Útok na americký konzulát v líbyjskom Bengázi, pri ktorom prišli o život štyria ľudia vrátane veľvyslanca USA Chrisa Stevensa, nebol náhodný.


V piatok to pred členmi amerického Kongresu potvrdil dnes už bývalý šéf Ústrednej spravodajskej služby (CIA) David Petraeus.

Zákonodarcovia si jeho ako aj ďalších vysokých predstaviteľov predvolali pre podozrenia, že zavádzali verejnosť. Niektorí vrátane členom administratívy prezidenta Baracka Obamu totiž hovorili o tom, že incident bol "spontánny". To však Petraeus teraz vyvrátil a podľa jeho slov bolo "od začiatku" jasné, že ide o dielo teroristov. Jeho vyhlásenia odzneli na schôdzke za zatvorenými dverami a novinárom ich sprostredkoval newyorský kongresman Peter King.

Petraeus požiadal o svoje uvoľnenie z funkcie ešte pred týždňom. Šéfom CIA sa stal v septembri 2011 po tom, ako odstúpil z postu šéfa veliteľa spojeneckých vojsk v Afganistane. Petraeusa CIA oceňujú za pokrok v boji proti Talibanu a stabilizácii južných nepokojných regiónov v čase, keď afganské sily začínali preberať zodpovednosť za bezpečnosť vo svojej krajine.

Svoju povesť si však vybudoval najmä v Iraku, kde takisto šéfoval spojeneckým jednotkám. Kredibilita CIA však utrpela v septembri, keď skupina líbyjských ozbrojencov zaútočila na konzulát v Bengází a zabila veľvyslanca USA.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za osem rokov od kalamity vysadili v Tatrách milióny stromov
<< predchádzajúci článok
Opatrenia vlády sú podľa Miškova pre podnikateľov likvidačné

Útok v Bengází spáchali teroristi, tvrdí bývalý šéf CIA - diskusné fórum čitateľov