Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Zaujímavosti

24. októbra 2018

V Antarktíde spozorovali ľadovec obdĺžnikového tvaru s pravými uhlamiVýskumníci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) objavili pri pobreží Antarktídy ľadovec, ktorého viditeľná časť má tvar kvádra, informovala v ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Washington 24. októbra (TASR) - Výskumníci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) objavili pri pobreží Antarktídy ľadovec, ktorého viditeľná časť má tvar kvádra, informovala v stredu agentúra DPA.


Výskumník Jeremy Harbeck zachytil na fotografiách takzvaný "tabuľový" ľadovec, ktorý sa vyznačuje ostrými hranami, informovala v utorok NASA. Úrad v oblasti severnej Antarktídy vykonáva letecký prieskum polárneho ľadu.

"Je to naozaj zaujímavé; veľakrát som už videl ľadovce s ostrými hranami, ale ešte som nevidel žiadny, ktorý by mal v dvoch rohoch takéto pravé uhly," povedal Harbeck. Veľkosť úlomku však vedci nešpecifikovali.

Ostré uhly podľa webu NASA dokazujú, že tento kus ľadu sa nedávno oddelil od pevninského ľadovca siahajúceho do mora. Uhly sa po oddelení zbrúsia pri zrážkach s inými ľadovcami alebo sa roztopia, informoval portál NBC News.

V júli 2017 ten istý pevninský ľadovec uvoľnil obrovský kus ľadu A68, ktorý sa preslávil svojou veľkosťou. Bol 175 kilometrov dlhý a 50 kilometrov široký.

Vzdušný prieskum ľadu je súčasťou projektu NASA, ktorý má za úlohu analyzovať zmeny v polárnom ľade s cieľom pochopiť, ako sú polárne oblasti spojené s globálnou klímou.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Imagine Dragons vydajú v novembri novinku Origins
<< predchádzajúci článok
Adam Ďurica bude čoskoro otcom

V Antarktíde spozorovali ľadovec obdĺžnikového tvaru s pravými uhlami - diskusné fórum čitateľov