Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

24. októbra 2018

VODA ODHAĽUJE TAJOMSTVÁ: V Čiernom mori objavili najstarší vrak lodeTím bulharských a anglických výskumníkov objavil v Čiernom mori neďaleko bulharského pobrežia vrak gréckej obchodnej lode, ktorá stroskotala pred vyše 2400 rokmi. Informáciu ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 
Londýn 24. októbra (TASR) - Tím bulharských a anglických výskumníkov objavil v Čiernom mori neďaleko bulharského pobrežia vrak gréckej obchodnej lode, ktorá stroskotala pred vyše 2400 rokmi. Informáciu priniesla v utorok stanica BBC.


Dvadsaťtri metrov dlhú loď objavili na morskom dne vo vzdialenosti vyše 80 kilometrov od mesta Burgas. Kormidlo, lavice pre veslárov a aj obsah nákladného priestoru ostali v pôvodnom stave. Ide zrejme o najstarší neporušený vrak lode, aký sa kedy podarilo nájsť.

Vedci zaznamenali, že sa podobá na plavidlo antického hrdinu Odysea, ako je vyobrazené na gréckych nádobách z obdobia staroveku, keď sa na pobreží Čierneho mora nachádzali početné grécke kolónie.

Na boku ležiaci vrak bol nájdený v hĺbke vyše dvoch kilometrov pod morskou hladinou, čo je priveľká hĺbka aj pre súčasných potápačov. Vďaka tomu však nehrozí riziko, že by sa k nemu mohli dostať lovci pokladov.

Členom vedeckého tímu sa za pomoci dvoch podmorských robotov podarilo vytvoriť 3D obraz lode. Odobrali tiež vzorky, ktorých vek určili uhlíkovou metódou. Zistili, že loď pochádza z obdobia okolo roku 400 pred n.l. V dobrom stave sa zachovala vďaka tomu, že morská voda v jej okolí neobsahuje kyslík.

Zatiaľ sa nevie, čo sa nachádza vo vnútri plavidla a na podrobnejší výskum budú potrebné ďalšie finančné prostriedky.

"Ako archeológov nás zaujíma, čo sa z nálezu dozvieme o technológiách, obchodných vzťahoch a ľudských aktivitách v danej oblasti," povedala Helen Farrová, členka výskumného tímu, ktorý za tri roky svojej činnosti objavil celkovo už 67 vrakov, vrátane rímskych obchodných lodí a potopenej kozáckej obchodnej flotily zo 17. storočia.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sudca zamietol žiadosť Billa Cosbyho o nový proces
<< predchádzajúci článok
FOTO: V Londýne mal svetovú premiéru životopisný fim o Mercurym

VODA ODHAĽUJE TAJOMSTVÁ: V Čiernom mori objavili najstarší vrak lode - diskusné fórum čitateľov