Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

19. júla 2018

V banskobystrickom krematóriu vymenia po 40 rokoch kremačné peceIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta
 
Banská Bystrica 19. júla (TASR) - Vedenie mesta Banská Bystrica a riaditeľ mestských Záhradníckych a rekreačných služieb podpísali v týchto dňoch s vysúťaženým zhotoviteľom zmluvu na rekonštrukciu tamojšieho krematória. Išlo o dvojročnú prípravu podkladov, ktoré majú slúžiť ku skvalitneniu tohto objektu v mestskej časti Kremnička.


Rekonštrukcia sa začne na budúci týždeň potrebnými stavebnými prácami a následne výmenou dvoch 40-ročných kremačných pecí, ktoré sú v havarijnom stave. Výška investície predstavuje po verejnom obstarávaní sumu 1,045 milióna eur.

Kremačné pece dnes podľa zástupcov mesta fungujú v prevádzkyschopnom stave už len vďaka pravidelnej generálnej údržbe, no aj tá je z roka na rok náročnejšia. Problém je aj v nákupe náhradných dielov.

"Celkový zámer výmeny kremačných pecí sme začali pripravovať už koncom roka 2016. Som rád, že napriek časovo náročnej príprave podkladov a zdĺhavému procesu verejného obstarávania sa nám po dvoch rokoch podarilo dospieť k podpísaniu zmluvy s vysúťaženým dodávateľom. O výmene kremačných pecí sa rozpráva už viac ako desať rokov. Dovolím si tvrdiť, že už dnes je neskoro a ide o investíciu päť minút po dvanástej," konštatoval primátor Ján Nosko.

Zhotoviteľ zodpovedá za vypracovanie a dodanie projektovej dokumentácie stavby s podrobnosťami realizácie projektu. Pred samotnou výmenou pecí zabezpečí v objekte krematória nevyhnutné stavebné práce. Následne pôjde o dodanie a inštaláciu dvoch kremačných liniek s riadiacim systémom, softvérom a aplikáciou pre funkčnosť dodaných technológií, vrátane zabezpečenia bezplatného servisu.

"Po počiatočných stavebných úpravách sa bude konkrétna výmena pecí realizovať počas prevádzky krematória. Keď sa prvá pec uvedie do činnosti, začne sa demontovať druhá. Predpokladané ukončenie prác je jeseň 2018. Keďže ide o staré mechanizmy a priestory, všetko závisí aj od prípadných neočakávaných problémov, ktoré sa vyskytnú," objasnil Ivan Šabo, riaditeľ mestskej príspevkovej organizácie Záhradnícke a rekreačné služby, ktorá má krematórium v Kremničke vo svojej správe.

Záručná doba na dielo je päť rokov, pričom zhotoviteľ podľa zmluvy zabezpečí počas celého obdobia bezplatný servis a prehliadky tak, aby nebola obmedzená prevádzka krematória.

"Financovanie projektu bude zabezpečené vďaka čerpaniu úveru, ktorý bol schválený na aprílovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Stav verejných financií mesta je dobrý a patríme k najmenej zadlženým krajským mestám. Oproti roku 2014 sa nám podarilo znížiť zadlženosť Banskej Bystrice o polovicu, preto jej finančnej kondícii tento úver vôbec neublíži," doplnil prednosta mestského úradu Martin Adamec.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V bratislavskej Petržalke žiadajú vyrúbať 49 drevín
<< predchádzajúci článok
Skupina poslancov NR SR ide na Krym. Ukrajinský veľvyslanec ich varuje

V banskobystrickom krematóriu vymenia po 40 rokoch kremačné pece - diskusné fórum čitateľov