Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. septembra 2019

V Bratislave sa má v tomto roku otvoriť veľvyslanectvo Kazachstanu



Bratislavský hrad, archívna snímka.



Zdieľať
Bratislavský hrad, archívna snímka. Foto: Teraz.TV
Nur-Sultan 23. septembra (TASR) – V Bratislave sa má v tomto roku otvoriť veľvyslanectvo Kazachstanu. Pre TASR to uviedol riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Juraj Tomaga. Kazachstan tak bude prvým štátom Strednej Ázie, ktorý bude mať svoje diplomatické zastúpenie na Slovensku. „Toto bezpochyby napomôže ďalšiemu prehlbovaniu dialógu s Kazašskou republikou vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ pripomenul Tomaga.


Kazachstan je lídrom regiónu Stredná Ázia vzhľadom na svoje nerastné bohatstvo, ekonomický potenciál a medzinárodnú autoritu. Rozvoj vzťahov s touto krajinou, ako aj ostatnými štátmi regiónu hrá podľa rezortu diplomacie významnú úlohu vo východnej dimenzii zahraničnej politiky Slovenska.

Strategickým záujmom Slovenska v oblasti Strednej Ázie je zabezpečenie stability podporou ekonomického rozvoja jednotlivých krajín. „A to zvyšovaním kvalifikácie a konkurencieschopnosti miestnej pracovnej sily, zlepšovaním podnikateľského a investičného prostredia, odstraňovaním colných bariér a prepojením regiónu so svetovými obchodnými centrami, ako aj zvyšovaním ich odolnosti voči vnútorným a vonkajším hrozbám,“ priblížil Tomaga.

Slovensko ponúka Kazachstanu napríklad skúsenosti z oblasti vodných stavieb, ako aj vodného manažmentu. „Problémy súvisiace s vodou sú pravdepodobne hlavnou príčinou vzniku medzinárodných konfliktov medzi krajinami Strednej Ázie. Vláda Kazachstanu preto kladie veľký dôraz na zavedenie moderných metód s jej hospodárením,“ uviedol rezort diplomacie.

Slovensko bolo sídlom Medzinárodného centra na hodnotenie vôd (IWAC) v rokoch 2009 až 2012. V súčasnosti podľa Tomagu slovenskí externí poradcovia komunikujú s kazašskými partnermi pri rozbehu činnosti centra IWAC v Nur-Sultane.

Podľa rezortu diplomacie majú slovenské podnikateľské subjekty potenciál uplatniť sa v Kazachstane aj pri projektoch rozvoja a modernizácie infraštruktúry. „Zaujímavé sú takisto investičné projekty zamerané na výstavbu malých vodných elektrární, tepelných elektrární a ďalších projektov v oblasti energetiky,“ skonštatoval Tomaga.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák pri svojej aprílovej návšteve v Kazachstane zhodnotil s partnermi stav zmluvnej základne a možnosti rozvoja spolupráce. Ide napríklad záujem Kazachstanu o slovenské skúsenosti v oblasti automobilového priemyslu či spoluprácu v oblasti školstva.

Ministerstvo zahraničných vecí pripomína, že medzi krajinami sa dlhodobo uskutočňujú intenzívne stykové aktivity vrátane prezidentských návštev. Exprezident Rudolf Schuster navštívil Kazachstan v roku 2001, Ivan Gašparovič v roku 2010, bývalý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev navštívil Slovensko v roku 2007.

V novembri 2018 sa konala historicky prvá oficiálna návšteva predsedu vlády SR Petra Pellegriniho v Kazachstane, a to v sprievode dvoch ministrov a početnej skupiny podnikateľov. Návšteva podľa rezortu potvrdila obojstranný záujem o zintenzívnenie bilaterálnych vzťahov, najmä v ekonomickej oblasti.

Osobitná spravodajkyňa TASR Mária Šumichrastová

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
IRÁN PREPUSTIL TANKER PLAVIACI SA POD BRITSKOU VLAJKOU
<< predchádzajúci článok
Gajdoš: Riaditeľ Vojenského spravodajstva má naďalej moju plnú dôveru