Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. mája 2007

V Bratislave začali stavať ochranu pred tisícročnou vodou



Protipovodňovú ochranu, ktorá má Bratislavu ochrániť pred tisícročnou vodou, dnes začali stavať v úseku medzi obcou Sap na Žitnom ostrove a Gabčíkovom. Ako agentúru SITA ďalej informoval technický ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. mája (SITA) - Protipovodňovú ochranu, ktorá má Bratislavu ochrániť pred tisícročnou vodou, dnes začali stavať v úseku medzi obcou Sap na Žitnom ostrove a Gabčíkovom. Ako agentúru SITA ďalej informoval technický námestník odštepného závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v Bratislave Peter Minárik, pri Sape približne osem kilometrov od Gabčíkova začali stavať pozemné protipovodňové steny. Stavby budú robiť postupne po 150-metrových úsekoch, aby nenarušili funkčnosť súčasnej protipovodňovej ochrany, v Bratislave by mali začať stavať na jeseň tohto roka. Na všetkých úsekoch urobia najmä podzemné tesniace steny, na ktoré upevnia železobetónové múriky na uchytenie mobilných hrádzí. Postavia aj nové hrádze a zrekonštruujú staršie protipovodňové konštrukcie. V Bratislave budú protipovodňovú ochranu stavať aj súkromní investori v rámci projektov River Park a Eurovea. Na ľavom brehu Dunaja by mali odstrániť šikmé steny a vybudovať promenádu.

Ochranu postaví Váhostav, náklady na jej vybudovanie by mali dosiahnuť 1,21 miliardy korún. Náklady pokryjú na 85 percent peniaze z Kohézneho fondu Európskej únie, 10 percent poskytne štát a zvyšných päť percent SVP. Projektové územie zahŕňa Bratislavu vrátane mestských častí Devín a Devínska Nová Ves a územie medzi obcami Gabčíkovo a Sapom na Žitnom ostrove. Súčasťou projektu je aj rozšírenie koryta rieky pod Prístavným mostom v Bratislave na 400 metrov, zmeniť by sa mal aj vzhľad promenády na ľavom brehu Dunaja, mala by tam pribudnúť ďalšia úroveň, ktorá bude bližšie k hladine rieky.

Projekt rieši medzery a nedostatočne chránené úseky Dunajského protipovodňového systému, ktorý bol vybudovaný na ochranu Bratislavy a rozsiahleho územia západoslovenského regiónu s výnimkou Štúrova. Povodeň, ktorá by porušila súčasnú ochranu, môže zaplaviť 383 štvorcových kilometrov zastavaného mestského územia a 2 000 štvorcových kilometrov poľnohospodárskej pôdy, čo by priamo postihlo približne 490 000 obyvateľov.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda podľa Fica nedovolí stratu kontroly štátu nad lesmi
<< predchádzajúci článok
Výbor zastavil ďalšie konanie proti ministrovi Harabinovi