Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. mája 2007

Vláda podľa Fica nedovolí stratu kontroly štátu nad lesmi



Vláda SR nikdy nedovolí, aby štát stratil kontrolu nad lesmi, pretože je to sektor, ktorý má obrovský národohospodársky význam pre celú krajinu. Na stredajšom zhromaždení približne 1 300 ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) - Vláda SR nikdy nedovolí, aby štát stratil kontrolu nad lesmi, pretože je to sektor, ktorý má obrovský národohospodársky význam pre celú krajinu. Na stredajšom zhromaždení približne 1 300 lesníkov pred úradom Vlády SR, ktoré organizovala Slovenská lesnícka komora (SLK), to uviedol predseda vlády Róbert Fico. Ako pokračoval, o lesy sa musia starať odborníci a nie amatéri. "Pokiaľ ide o ochranu životného prostredia, sú tu profesionálne štátne inštitúcie, ktoré vedia, či zákon je, alebo nie je porušený," zdôraznil R. Fico. Podľa jeho slov sú však na Slovensku aj profesionáli, ktorí vedia, čo potrebuje les a aký je jeho význam. Lesníci chceli stredajším zhromaždením upozorniť na znevažovanie svojej práce, napr. aj počas kalamitnej ťažby v Tichej a Kôprovej doline.

"Lesy sú jednou z mála hodnôt, ktorou sa Slovensko môže úspešne prezentovať v celom európskom priestore," konštatovali zástupcovia SLK. Podľa nich lesnícka komunita dôrazne protestuje voči znevažovaniu svojej práce v očiach verejnosti ľuďmi, ktorých stanoviská sú nekompetentné, väčšinou nemajú oporu v odbornom zdôvodnení a vedeckom základe. Podľa stanoviska SLK je evidentné, že prioritu má snaha diskreditovať pracovníkov lesníckej prevádzky, vedy a výskumu, v súčasnom období práve pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u. "Situácia v Tichej a Kôprovej doline bola spúšťačom a zároveň aj poslednou kvapkou pre protest lesníkov," povedal predseda lesníckej sekcie odborového zväzu Drevo, lesy, voda František Suchanovský. Ako doplnil v súvislosti s Tichou a Kôprovou dolinou, je potrebné kalamitu spracovať, pretože drevo začne hniť a spôsobí v lesoch ďalšie problémy. Lesníci tiež konštatovali, že sa často stretávajú s kladením vážnych prekážok zo strany tzv. ochrancov prírody pri plnení pracovných úloh, ktoré sú povinní zabezpečovať v zmysle zákona o lesoch.

"Pri spracovaní polomu v Tichej a Kôprovej doline boli porušené viaceré ustanovenia zákona o ochrane prírody a krajiny," povedal na margo situácie v Tatrách hovorca Ekofóra Marek Brinzík. Podľa neho aj napriek opakovaným slovným upozorneniam z Európskej komisie, že spracovanie polomu v Tichej a Kôprovej doline je porušením európskej legislatívy ochrany prírody, nebola zjednaná náprava. Ako však doplnil Ján Dobšovič za Mimovládny výbor Naše Tatry, lesníci si vždy nájdu dôvod, prečo ťažiť. Podľa neho boli dôvodom najprv povodne, potom požiare a v súčasnosti je ním lykožrút.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Biblia vyvolala búrlivú debatu pre jej sexuálny obsah
<< predchádzajúci článok
V Bratislave začali stavať ochranu pred tisícročnou vodou