Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

V Budapešti rokovali experti o dunajskej stratégiiBudapešť, archívna snímka.Zdieľať
Budapešť, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Budapešť 7. novembra (TASR) - Pripravovaná revízia Akčného plánu k dunajskej stratégii bola hlavnou témou dvojdňového budapeštianskeho zasadnutia Riadiaceho výboru pre oblasť kvality vôd Stratégie Európskej únie pre dunajský región. Slovenskú delegáciu na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo začiatkom tohto týždňa, viedol generálny riaditeľ sekcie vôd Ministerstva životného prostredia SR Vladimír Novák, informoval vo štvrtok TASR hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák.


Podľa vyjadrenia hovorcu Slovenská republika je spoločne s Maďarskom koordinátorom prioritnej oblasti 4 - Kvalita vôd.

Slovensko je aktívnym členom Stratégie EÚ pre dunajský región – jednej s makro-regionálnych stratégií pre hospodársky, sociálny a udržateľný rozvoj v európskom priestore. Riadiaci výbor sa zaoberal aktuálnym stavom procesu revízie akčného plánu stratégie. Medzi hlavné ciele, ktoré by mali byť z pohľadu Slovenska zapracované do nového akčného plánu, možno zaradiť napríklad rozvoj modernej dopravnej infraštruktúry, efektívne využívanie obnoviteľných zdrojov energie či zvyšovanie energetickej účinnosti. Schválenie tejto revízie sa očakáva počas chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ začiatkom roku 2020, uviedol Ferenčák.

Množstvo projektov a iniciatív zastrešovaných prioritnou oblasťou 4 – Kvalita vôd zdôrazňuje výnimočné postavenie ochrany a využitia vôd predovšetkým v povodí Dunaja. Rezortné organizácie ministerstva životného prostredia – napríklad Výskumný ústav vodného hospodárstva, Slovenský hydrometeorologický ústav alebo Slovenský vodohospodársky podnik, š.p. sa podieľali na projektoch s regionálnym významnom – napr. JoinTisza (integrované vodné plánovanie), DriDanube (monitoring sucha) a Danube Floodplain (nástroje povodňového manažmentu). Tieto projekty boli podporené finančným nástrojom EU Interreg Danube Transnational Program.

Európska dunajská stratégia obsahuje 12 prioritných oblastí a Slovensko koordinuje okrem oblasti Kvalita vôd aj oblasť Výskum a vzdelávanie. Stratégia zároveň vytvára priestor na spoluprácu krajín, ktoré sa nachádzajú v dunajskom priestore, aby prijímali opatrenia zamerané na účinnejšiu ochranu najdlhšej európskej rieky, informovalo ministerstvo.


Spravodajca TASR Ladislav Vallach

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moskovská univerzita udelila čestný doktorát A. Dankovi
<< predchádzajúci článok
PO ZRÁŽKE OSOBNÉHO VLAKU UTRPELI ZRANENIA DVE OSOBY

V Budapešti rokovali experti o dunajskej stratégii - diskusné fórum čitateľov