Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. mája 2023

V cestovnom ruchu je voľných zhruba desaťtisíc miest, potrebná je podpora vzdelávaniaV odvetví cestovného ruchu pretrváva nedostatok pracovníkov, v súčasnosti nie je obsadených približne desaťtisíc miest. Podľa štátnej tajomníčky ...Zdieľať
4o8a8170 676x451 28.5.2023 (SITA.sk) - V odvetví cestovného ruchu pretrváva nedostatok pracovníkov, v súčasnosti nie je obsadených približne desaťtisíc miest. Podľa štátnej tajomníčky Ministerstva dopravy SR Kataríny Brunckovej v porovnaní s inými sektormi ekonomiky je to pomerne veľké číslo.

Podpora a propagácia vzdelávania


Za veľmi nevyhnutné preto považuje podporu a propagáciu vzdelávania v odboroch cestovného ruchu, vrátane gastra a hotelierstva.

Napriek klesajúcemu záujmu o štúdium v rámci cestovného ruchu má naďalej veľmi silnú pozíciu odbor hotelová akadémia.

„Aj v tomto odbore klesá počet žiakov, ktorý bol v školskom roku 2021/2022 v porovnaní s východiskovým školským rokom 2018/2019 nižší o 20,39 %. Silné postavenie evidujeme aj v odboroch ako je manažment regionálneho cestovného ruchu, služby v cestovnom ruchu a cestovný ruch,“ tvrdí Bruncková. 

Forma duálneho vzdelávania


Ako poznamenala, študenti môžu využívať aj formu duálneho vzdelávania na základe spolupráce stredných odborných škôl so zamestnávateľmi v cestovnom ruchu.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) potvrdila stúpajúci záujem o viaceré profesie v tomto sektore.

„Záujem o čašníkov, baristov, barmanov, someliérov, kuchárov, cukrárov rastie, o čom svedčí aj takmer 5 700 miest, ktoré ponúkajú zamestnávatelia v systéme duálneho vzdelávania,“ priblížil prezident AHRS Marek Harbuľák.

„Duálne vzdelávanie znamená pre študentov odbornú prípravu s profesionálmi, možnosť získať tie najlepšie zručnosti a vedomosti od skúsených spolupracovníkov, lepšie uplatnenie a plat, ako aj naštartovanie kariéry ihneď po absolvovaní štúdia,“ dodal.

Prezentácia možností štúdia


Štátna tajomníčka rezortu dopravy vidí veľký zmysel v organizovaní podujatia na prezentáciu možností štúdia gastra, hotelierstva a cestovného ruchu.

„Je potrebné organizovať obdobné akcie na pravidelnej báze,“ uviedla Bruncková. Ministerstvo dopravy v spolupráci s AHRS usporiadali takéto podujatie aj na nedávnom jarnom stretnutí hotelierov v Košiciach. Pilotný ročník zorganizovali vo februári tohto roka v Bratislave.

„Aj takto chceme zvýšiť záujem žiakov o štúdium na stredných odborných školách, vysokých školách a univerzitách. Tento sektor ponúka možnosť kariérneho rastu a oplatí sa ho študovať,“ podotkla Bruncková.


Zdroj: SITA.sk - V cestovnom ruchu je voľných zhruba desaťtisíc miest, potrebná je podpora vzdelávania © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ramaphosa nariadil vyšetrovanie amerických tvrdení o dodávke zbraní Rusku
<< predchádzajúci článok
Raketový útok na nemocnicu v ukrajinskom Dnipre si vyžiadal štyri životy