Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2019

V generačných voľbách v Austrálii má šancu prevziať moc opozíciaNa archívnej snímke Scott Morrison, líder vládnucej Austrálskej liberálnej strany.Zdieľať
Na archívnej snímke Scott Morrison, líder vládnucej Austrálskej liberálnej strany. Foto: TASR/AP
Canberra 18. mája (TASR) - V Austrálii sa začali voľby do austrálskeho federálneho parlamentu, ktoré pravdepodobne prinesú už šiesteho premiéra za posledných šesť rokov, v sobotu informovala agentúra AP.


Súčasný premiér Scott Morrison, ktorý je predsedom Austrálskej liberálnej strany, tvrdí, že za deväť mesiacov odkedy nahradil svojho predchodcu na premiérskom poste Malcolma Turnbulla sa mu podarilo zjednotiť svoju vládu. Prieskumy však naznačujú, že novým predsedom vlády sa pravdepodobne stane opozičný líder Bill Shorten, ktorý vedie austrálskych labouristov.

V krajine je zaregistrovaných 16,4 milióna voličov, ktorí majú povinnosť ísť voliť. V Austrálii sa voľby organizujú každé tri roky.

Terajšie voľby sa konajú len dva dni po tom ako vo veku 89 rokov zomrel bývalý austrálsky premiér a líder Labouristickej strany Bob Hawke, ktorý dominoval austrálskej politike v 80. rokoch minulého storočia.

Podľa prieskumov sú najdôležitejšími témami pre Austrálčanov ekonomika, životné náklady, životné prostredie a zdravie.

Odborníci tvrdia, že tieto voľby sú v mnohých ohľadoch generačné. Najmä mladí ľudia vyjadrujú svoje sklamanie v otázke zmeny klímy a nedostatočnej ponuky dostupného bývania.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zsolt Simon by sa mal stať predsedom Maďarského fóra
<< predchádzajúci článok
USA zrušili clá na dovoz ocele a hliníka z Kanady a Mexika

V generačných voľbách v Austrálii má šancu prevziať moc opozícia - diskusné fórum čitateľov