Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. mája 2019

Šéf OSN žiada zbrojné embargo voči LíbyiAntónio Guterres, archívna snímka.Zdieľať
António Guterres, archívna snímka. Foto: TASR/AP
New York 18. mája (TASR) - Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres vyzval v piatok všetky krajiny sveta, aby zaviedli zbrojné embargo voči Líbyi, informovala v sobotu agentúra AP.


Podľa Guterresa je tento krok dôležitý, aby sa zastavili boje v Líbyi a obnovila sa tam stabilita.

V správe určenej pre Bezpečnostnú radu OSN Guterres zároveň vyjadril hlboké znepokojenie nad tým, že súčasné vojenské operácie v Líbyi sú údajne "posilňované presunom zbraní do tejto krajiny, a to aj námornou dopravou".

Guterres špeciálne podal správu o implementácii uznesenia z júna minulého roka, ktoré povoľuje námorným silám Európskej únie presadzovať zbrojné embargo v medzinárodných vodách pri pobreží Líbye.

Poznamenal však, že krajiny EÚ v marci síce predĺžili mandát svojej námornej misie, ale urobili nezvyčajný krok - odmietli povoliť nasadenie lodí.

Taliansko velí misii známej ako Operácia Sophia, ale populistická vláda v Ríme odmieta dovoliť svojim lodiam a plavidlám mimovládnych skupín, aby migrantov zachránených na mori privážali do talianskych prístavov.

Podľa AP bolo cieľom pozastavenia námorných hliadok zmierniť napätie Bruselu s talianskou vládou.

Podľa Guterresa je ale dôležité obnoviť námorné operácie a kontrolovať náklad na lodiach smerujúcich do Líbye, ako aj z nej.

Boje v Líbyi vypukli 4. apríla po tom, ako Líbyjská národná armáda (LNA) poľného maršala Chalífu Haftara spustila ofenzívu s cieľom dobyť metropolu Tripolis, v ktorej sídli vláda národnej jednoty uznaná OSN. Haftar podporuje konkurenčnú vládu sídliacu v Tobruku na východe Líbye.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Leteckí záchranári pomáhali paraglajdistovi z Poľska
<< predchádzajúci článok
Zsolt Simon by sa mal stať predsedom Maďarského fóra

Šéf OSN žiada zbrojné embargo voči Líbyi - diskusné fórum čitateľov