Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. júla 2019

V Hongkongu sa objavili tzv. Lennonove múry



Protivládni demonštranti v Hongkongu, archívna snímka.



Zdieľať
Protivládni demonštranti v Hongkongu, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Hongkong 12. júla (TASR) - Niekoľko desiatok ľudí sa v piatok v Hongkongu zúčastnilo na ďalšom protestnom pochode v okolí vládnych budov. Demonštranti niesli symbolickú rakvu šéfky hongkonskej administratívy Carrie Lamovej. Informovala o tom agentúra AP.


Od prvého protestu proti kontroverznému návrhu zákona o vydávaní podozrivých osôb čínskym orgánom ubehol už mesiac. Hoci Lamová v utorok vyhlásila, že návrh je "mŕtvy", odporcov navrhovanej legislatívy tým neuspokojila. Tí totiž požadujú úplné stiahnutie tohto zákona, ako i odstúpenie Lamovej.

Asi dve desiatky prevažne starších protestujúcich prišli v piatok k policajnej barikáde a so sklonenými hlavami si minútou ticha pripomenuli niekoľkých mladých ľudí, ktorí v posledných týždňoch prišli počas demonštrácií o život. Jedným z nich bol mladý muž, ktorý spadol z budovy nákupného centra, keď sa na ňom snažil upevniť protestný plagát či jedna žena, ktorá spáchala samovraždu.

Na tento víkend sú naplánované ďalšie protesty - majú sa konať v blízkosti dvoch nákupných centier pri hraniciach s Čínou, ktoré obľubujú práve návštevníci z pevninskej Číny.

Na viacerých miestach v Hongkongu sa v poslednom období na stenách objavili farebné lepiace papieriky s protivládnymi nápismi, píše agentúra AFP. Ide o takzvané "Lennonove múry", ktoré odkazujú na vôbec prvý takýto múr posprejovaný grafitmi v centre Prahy. Ten vznikol po zavraždení Johna Lennona - člena britskej skupiny Beatles - v roku 1980. Za komunistického režimu sa múr stal aj symbolom slobody a odporu voči komunizmu.

Prahou inšpirovaný múr sa v Hongkongu objavil už v roku 2014 počas tzv. dáždnikového hnutia pozdĺž schodiska vedúceho k parlamentu. Nepokoje vtedy trvali 79 dní a konali sa v súvislosti s plánmi Pekingu vylúčiť tzv. občianske nominácie kandidátov a obmedziť voľby na kandidátov schválených špeciálnym volebným výborom, úzko spätým s elitami v Pekingu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dvaja muži ukradli v Prievidzi žene mobil a peňaženku
<< predchádzajúci článok
Obyvatelia Podhradia sa obávajú ohrozenie zdroja pitnej vody pre obec

V Hongkongu sa objavili tzv. Lennonove múry - diskusné fórum čitateľov