Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. septembra 2020

V hotelovej izbe Navaľného našli fľaše vody so stopami novičoku, potvrdili to aj laboratóriáV hotelovej izbe ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného našli fľašu na vodu so stopami nervovoparalytickej látky novičok. Vo štvrtok o tom ...Zdieľať
germany_russia_navalny_61329 d560d3dab24348969c4cde17413de12a 676x531 17.9.2020 (Webnoviny.sk) - V hotelovej izbe ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného našli fľašu na vodu so stopami nervovoparalytickej látky novičok. Vo štvrtok o tom informovali jeho kolegovia.


Prostredníctvom Navaľného Instagramu zverejnili video, ktoré ich zachytáva v jeho hotelovej izbe v meste Tomsk, kde bol pred tým, ako mu počas letu do Moskvy náhle prišlo zle. Do izby sa vraj vrátili zhruba hodinu po tom, ako sa dozvedeli, že sa necítil dobre a na ďalšie skúmanie tam zbalili všetky fľaše a ďalšie predmety.

Plánuje sa vrátiť do Ruska


"O dva týždne neskôr našlo nemecké laboratórium stopy novičoku na fľaši z hotelovej izby v Tomsku. A potom ďalšie tri laboratóriá, ktoré vzali vzorky od Alexeja, potvrdili, že ho ním otrávili. Teraz tomu rozumieme - spravili to predtým, ako odišiel z izby na letisko," uviedli ďalej na Instagrame.

Navaľnyj skončil v nemocnici po tom, ako mu 20. augusta počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle. Po hospitalizácii na jednotke intenzívnej starostlivosti v sibírskom Omsku ho previezli do Berlína, kde lekári potvrdili otravu nervovoparalytickou látkou typu novičok. Viac ako týždeň strávil v umelom spánku a jeho stav sa začal zlepšovať po podaní protilátky.

V utorok už zverejnil fotografiu s manželkou a deťmi z berlínskej nemocnice, pričom tiež uviedol, že sa plánuje vrátiť do Ruska.

Rovnaký druh akým otrávili Skripaľa


Berlínska nemocnica Charité deň predtým informovala, že stav 44-ročného kritika ruského prezidenta Vladimira Putina sa postupne zlepšuje a dokáže už aj na chvíľu vstať z postele. Lekári však upozorňujú, že i keď sa zotavuje, nemôžu vylúčiť dlhodobé následky otravy.

Nemecké armádne laboratórium určilo, že Navaľného otrávili novičokom rovnakej triedy, ako použili v roku 2018 v Anglicku proti bývalému ruskému agentovi Sergejovi Skripaľovi a jeho dcére. Nemecká vláda pritom v pondelok oznámila, že otravu novičokom potvrdili aj nezávislé laboratóriá vo Francúzsku a Švédsku.

Hovorca vlády Steffen Seibert zároveň informoval, že vzorky dostala aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), ktorá ich otestuje vo svojich referenčných laboratóriách.


Zdroj: Webnoviny.sk - V hotelovej izbe Navaľného našli fľaše vody so stopami novičoku, potvrdili to aj laboratóriá © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sokol sa už nebude súdiť pre sériu článkov, časopis sa musí emeritnému arcibiskupovi ospravedlniť
<< predchádzajúci článok
Muž tlačil bicykel po priechode pre chodcov, zrazil ho rozbehnutý motocyklista

V hotelovej izbe Navaľného našli fľaše vody so stopami novičoku, potvrdili to aj laboratóriá - diskusné fórum čitateľov