Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

31. októbra 2018

V Indii odhalili najvyššiu sochu na sveteNajvyššia socha na svete, postavená v indickom štáte Gudžarát, od stredy pripomína nezávislosť Indie od britskej nadvlády, informovala agentúra ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš
 
Naí Dillí 31. októbra (TASR) - Najvyššia socha na svete, postavená v indickom štáte Gudžarát, od stredy pripomína nezávislosť Indie od britskej nadvlády, informovala agentúra DPA.


Socha vysoká 182 metrov znázorňuje postavu Sardára Patéla, ktorý sa zaslúžil o nezávislosť krajiny od Británie a v roku 1947 sa stal vicepremiérom. Slávnostné odhalenie sochy sa uskutočnilo v deň 142. výročia jeho narodenia.

Patél, pochádzajúci zo štátu Gudžarát, bol známy ako železný muž Indie, keď sa mu po vyhlásení nezávislosti od Británie v roku 1947 podarilo zjednotiť takmer všetky kniežacie štáty.

Postavenie sochy je považované za osobnú iniciatívu indického premiéra Naréndru Módího, ktorý tiež pochádza z Gudžarátu. Výstavba stála v prepočte takmer 379 miliónov eur a trvala 33 mesiacov.

Patélova podobizeň sa v rebríčku najvyšších sôch zaradila pred doposiaľ najvyššiu 128-metrovú sochu Buddhu v čínskej provincii Che-nan.


 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Československo – 100 rokov, 100 hitov: Éra Zlatého slávika
<< predchádzajúci článok
Koná sa desiaty ročník básnickej súťaže Cena Rudolfa Fabryho

V Indii odhalili najvyššiu sochu na svete - diskusné fórum čitateľov