Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

25. decembra 2006

V Ivanke postavia rehabilitačné centrum za 14 miliárdV Ivanke pri Nitre má vyrásť európske integrované spinálne centrum za 14 miliárd korún. Investorom je konzorcium Galenos Austria, ktoré zastrešuje firma Siemens. Ako pre agentúru SITA povedal starosta ...Zdieľať

NITRA 25. decembra (WEBNOVINY) - V Ivanke pri Nitre má vyrásť európske integrované spinálne centrum za 14 miliárd korún. Investorom je konzorcium Galenos Austria, ktoré zastrešuje firma Siemens. Ako pre agentúru SITA povedal starosta Ivanky Peter Guzmický, "v januári podpíšeme realizačnú zmluvu s investorom a chceme začať územné konanie. Stavať by sme mohli začať v lete alebo na jeseň". Spinálne centrum, ktoré bude liečiť najmä pacientov s poraneniami chrbtice a miechy, postavia na nedávno objavenom termálnom prameni, ktorý sa svojím zložením podobá vode z Mŕtveho mora. Pozemky s rozlohou 280 hektárov sú súkromné i štátne a zatiaľ ešte nie sú všetky majetkovo vyrovnané. Obec ich plánuje investorovi predať.

Výstavba prvej etapy projektu, v rámci ktorej vznikne nemocnica a rehabilitačné centrum, by mala trvať dva a pol roka. Zamestnanie tu nájde 2000 ľudí. "V druhej etape chceme vybudovať vzdelávacie centrum, pretože budeme zamestnávať okolo 700 zdravotných sestier, ktoré potrebujeme zaškoliť. Keďže budeme zamestnávať lekárov i mimo Európskej únie, musíme im vytvoriť podmienky na bývanie," povedal Guzmický. Obec sa snaží vyjednať zvýhodnené podmienky pre klientov pochádzajúcich z Nitrianskeho kraja.

V nemocnici i rehabilitačnom centre bude zhodne po 380 lôžok. Okrem toho tu bude päť operačných sál, rádiológia či diagnostické laboratórium. Veľkú časť zariadenia budú tvoriť rehabilitačné priestory pre jednotlivcov i menšie skupiny. Rehabilitačné pomôcky ako vozíky budú pripravovať v ortopedických dielňach. Pre dovoz pacientov bude k dispozícii helikoptéra, pristávacia plocha bude v blízkosti nemocnice. Športové a rekreačné vyžitie ponúkne akvapark, ktorý bude otvorený pre širokú verejnosť.

Ako povedala pre agentúru SITA autorka projektu - riaditeľka berlínskej pobočky európskej architektonickej spoločnosti SAIR Europe Oľga Erdmanová - "klinika bude slúžiť pacientom z celej Európy, inak by sa neuživila, pretože tu nie je toľko miestnych pacientov. Prídu sem aj európski lekári, ktorí si budú vzájomne vymieňať skúsenosti. Podobná klinika je v Nemecku a vo Švajčiarsku, táto v Ivanke pri Nitre má symbolicky otvoriť dvere na východ". Zariadenie bude projektované tak, aby pacient mohol dostať okamžitú prvú pomoc, alebo byť operovaný a nemusel prejsť veľké vzdialenosti. "Pri rýchlej pomoci sa dá pacientom s poškodenou miechou často pomôcť", skonštatovala Erdmanová.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V sobotu našli mŕtvu ženu v rozklade i mŕtvolu muža
<< predchádzajúci článok
Dvaja šťastlivci si rozdelili 30 miliónovú prémiu