Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. augusta 2018

V kežmarských sociálnych zariadeniach vynovili oddelenie CIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Remias
Kežmarok 17. augusta (TASR) – V Zariadení pre seniorov (ZpS) a Zariadení opatrovateľskej služby (ZOS) v Kežmarku pokračujú formou obnovy vo zvyšovaní kvality ubytovania klientov. V piatok tam slávnostne otvorili zrekonštruované oddelenie C, pokračovať budú v časti A1. "Od obnovy prvého oddelenia A v našom zariadení uplynul viac ako rok, my v nej však pokračujeme na ďalších dvoch oddeleniach," uviedla riaditeľka ZpS a ZOS Marcela Ištocyová.


Hlavným zámerom renovácie je podľa nej zvýšiť ubytovací komfort obyvateľov, zabezpečiť bezbariérovosť a naplniť legislatívne požiadavky týkajúce sa hlavne rozmerov izieb a počtu sociálnych zariadení. Celkové náklady na rekonštrukciu a modernizáciu oddelení C a A1 predstavujú 280.000 eur. "Mesto Kežmarok v spolupráci s Centrom podpory regionálneho rozvoja v Kežmarku získalo z Úradu vlády SR regionálny príspevok na túto rekonštrukciu vo výške 230.000 eur, zvyšných 50.000 eur vyčlenila samospráva z vlastných zdrojov," doplnila riaditeľka.

Na pôvodnom oddelení C sa nachádzali izby, ktoré podľa nej nespĺňali predpísané rozmery, klienti mali k dispozícii spoločné dámske a pánske toalety a jednu spoločnú kúpeľňu v rámci celého oddelenia. Rekonštrukciou sa vybudovali nové priestory s priestrannými izbami, ktoré spĺňajú predpísanú legislatívu. Každá má vlastné bezbariérové sociálne zariadenie a je vybavené novým interiérovým nábytkom. V rámci oddelenia C sa vybudovalo 14 izieb, z toho štyri jednolôžkové a desať dvojlôžkových.

"Z prevádzkových dôvodov sa rekonštrukcia realizuje postupne a je rozdelená na dve etapy. S renováciou oddelenie C, ktoré sa nachádza na prízemí zariadenia, sme začali v máji. Následne po nasťahovaní obyvateľov na toto zrekonštruované oddelenie, budeme pokračovať v obnove ďalšej časti A1, ktorá je na prvom poschodí," upozornila Ištocyová s tým, že práce by mali trvať do októbra. Minulý rok sa podarilo z mestských zdrojov vo výške približne 83.000 eur obnoviť aj oddelenie A.

"Vybudovaním komfortných izieb so samostatným sociálnym zariadením sa zabezpečí väčšie súkromie obyvateľov a podporí sa udržanie maximálnej miery sebestačnosti pri každodenných aktivitách, čo je jedným z našich poslaní. Rekonštrukcia prináša dôstojné podmienky na život našich obyvateľov a zároveň aj príjemné pracovné prostredie pre zamestnancov zariadenia," konštatovala riaditeľka s tým, že po ukončení prác by sa mala zvýšiť aj kapacita ZpS a ZOS. Momentálne je v oboch zariadeniach 118 obyvateľov. Vedenie pritom plánuje v budúcnosti obnoviť aj ďalšie dve lôžkové oddelenia, kuchyňu, práčovňu a spoločné priestory. "Budeme hľadať finančné prostriedky buď od zriaďovateľa, teda od mesta, prípadne aj z iných externých zdrojov," uzavrela Ištocyová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Saudská Arábia venovala 100 miliónov dolárov severovýchodnej Sýrii
<< predchádzajúci článok
OSN: Boje o Ghazní si vyžiadali do 250 mŕtvych alebo zranených ľudí