Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

16. júna 2019

V Kine Lumiére sa začal letný projekt €urópske filmy za €uroV bratislavskom Kine Lumiére sa v sobotu (15. 6.) začal po siedmy raz projekt €urópske filmy za €uro. "Počas leta uvedie 30 súčasných filmov, ktoré boli ocenené ...Zdieľať
Kino Lumiére. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 16. júna (TASR) - V bratislavskom Kine Lumiére sa v sobotu (15. 6.) začal po siedmy raz projekt €urópske filmy za €uro. "Počas leta uvedie 30 súčasných filmov, ktoré boli ocenené na medzinárodných festivaloch, alebo patria k divácky obľúbeným, pričom mnohé z nich vstúpili do distribúcie len nedávno," TASR o tom informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý projekt organizuje s Asociáciou slovenských filmových klubov (ASFK). Premieta sa denne od 18.00 h, projekt potrvá do 31. augusta.


"Medzi kvalitnými európskymi filmami sú aj distribučné tituly minulého roka. Ocenia ich najmä diváci, ktorí ich nestihli vidieť v kinách v čase ich uvedenia," poznamenala s tým, že v ponuke je napríklad vášnivý príbeh osudovej lásky medzi speváčkou a hudobným skladateľom Studená vojna (2018), odohrávajúci sa na pozadí budovania stalinizmu v Poľsku, ktorý sa stal európskym filmom roka 2018 a jeho režisér Pawel Pawlikowski bol zaň ocenený na MFF v Cannes. Do projektu je zaradený aj dánsky psychothriller Tiesňové volanie (2017) Gustava Möllera, v ktorom bývalý policajt bojuje s časom, aby zachránil unesenú ženu.

Diváci uvidia aj jeden z najvýraznejších francúzskych debutov posledných rokov, oceňovanú drámu na tému domáceho násilia Striedavá starostlivosť (2017) režiséra Xaviera Legranda, držiteľa ceny za réžiu z festivalu v Benátkach. Z nových titulov je do projektu zaradený aj tanečný horor Climax (2018) provokatívneho režiséra Gaspara Noého. Sleduje v ňom skupinu tanečníkov v opustenej škole uprostred lesov na poslednej veľkej párty, na ktorej sa prepadajú na dno temnej duše.

"Dramaturgia filmov rešpektuje bohaté žánrové zastúpenie," hovorí Nôtová a dáva do pozornosti snímky zaradené do žánru dráma. Figuruje medzi nimi oceňovaný film Odnikiaľ (2017) nemeckého režiséra tureckého pôvodu Fatiha Akina, v ktorom sa zaoberá témou spravodlivosti vo svete plnom predsudkov a nenávisti. Osobný zápas vojaka po návrate z misie v Afganistane tematizuje dánska dráma Boj (2015) od majstra "tichého napätia" Tobiasa Lindholma. V projekte nechýba ani oceňovaná psychologická dráma Hon (2012) ďalšieho dánskeho režiséra Thomasa Vinterberga o tom, kam až môže zájsť hystéria vyvolaná nevinnou lžou.

Francúzsky film Kým nás svadba nerozdelí (2017) režisérskej dvojice Eric Toledano a Olivier Nakache, ktorá si získala i slovenských fanúšikov dielom Nedotknuteľní (2011), zastupuje v projekte žáner komédie. Film sa odohráva počas luxusnej, dokonale premyslenej svadby na historickom zámku, na ktorej sa pokazí, čo sa dá. V inteligentnej francúzskej komédii o starnutí a upadajúcej filmovej sláve Rock'n'Roll (2017) reflektuje jej režisér Guillaume Canet vlastný život a vrtochy svojho veku. Koprodukčná snímka Zbrusu nový zákon (2015) od Jaca van Dormaela sa s nadhľadom a láskavo cez postavu Boha, ktorý žije v Bruseli, je neznesiteľný a celý deň len sedí za počítačom, pozerá na bežné životné situácie. Komédia oplýva situačnou komikou i poetickými scénami.

V projekte sú zastúpené aj filmy režisérov svetového mena. Premietne sa Mladosť (2015) Paola Sorrentina, aj zatiaľ posledný film fínskeho režiséra Akiho Kaurismäkiho Druhá strana nádeje (2017), ocenený Strieborným medveďom za réžiu. Milovníkov umenia a jeho reprezentácie poteší Manifesto (2016) Juliana Rosefeldta v hlavnej úlohe s Cate Blanchett. Do prírody divákov zoberie dokument dvojice Jacques Perrin a Jacques Cluzaud Príbeh lesa (2015).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ALERGICI POZOR: Peľová sezóna prechádza prvým vrcholom
<< predchádzajúci článok
Prešovský Dobrý festival má za sebou veľmi úspešný druhý deň

V Kine Lumiére sa začal letný projekt €urópske filmy za €uro - diskusné fórum čitateľov